• notifications1
  • menü

Bugün : 6 Şubat 2023 Pazartesi

Limonu gerek hoş kokusu, gerek salata soslarına, hafif tatlılara kazandırdığı karakteristik tadı ve bol C vitamini içermesi nedeniyle çoğumuz çok seviyoruz. Bu yazımızda ise limonu daha ziyade temizlik alanındaki yardımcınız olarak 11 farklı kullanım şekliyle tanıtacağız.

1.Mikrodalga Fırınınızı Temizleyebilirsiniz

Mikrodalga fırınınızın içine bir kap su yerleştirin ve dilimlediğiniz limon parçalarını bu suyun içine koyarak fırını yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Fırının camında buharlar görünceye kadar ısıtma işlemine devam edin. Su dolu kabı 15 dakika daha fırının içinde bırakın. Sonrasında fırınınızda sabitlenmiş yağ ve yemek artıklarını büyük bir kolaylıkla silebildiğinizi göreceksiniz.

 

2. Çöp Öğütücünüzü Kötü Kokulardan Arındırın

Birkaç parça limon kabuğunu çöp öğütücünüze koyun ve ardından soğuk su dökün. Bu sayede öğütücünüzden gelen kötü kokuları giderebilirsiniz.

 

3. Masa Örtüleri ve Çarşaflardaki Lekelerden Kurtulun

Bu önerimizi çok hassas kumaşlarda bile güvenle kullanabilirsiniz. Masa örtülerinizde, anneannenizden kalmış dokuma kumaşlardaki sabitlenmiş lekeleri arındırmak için limon yardımınıza koşabilir. Bir miktar limon suyu ve tuzu karıştırarak sabit lekelerin üzerine dökün ve yarım saat bekletin. Daha sonra sirkeli ılık suyla kumaşı durulayın.

 

4. Kesme Tahtasındaki Lekeleri Çıkarın

Özellikle beyaz plastik kesme tahtalarında bulunan bıçak yarıklarının arasına sabitlenmiş lekelerden hepimiz muzdaripizdir. Bunları gidermek için ikiye kestiğiniz limonu kesme tahtasındaki lekelerin üzerine sürtün. Daha güçlü bir temizlik için limonu sürmeden önce tahtanın üzerine tuz ve karbonat serpebilirsiniz. Lekeler çok inatçı görünüyorsa tahtanızı durulamadan önce bir gece bekletebilirsiniz.

 

5. Kararmış Pirinçlerinizi Parlatın

Evinizde bulunan pirinç eşyalarınız zamanla kararabilir. Bunları yeniden parlatmak için kararmış bölümlerin üzerine önce biraz tuz serpin, sonra limon suyu ile ıslatmış olduğunuz süngerle hafifçe ovalayın. Daha sonra su ile durulayıp pirinçlerinizi iyice kurulayın.

 

6. Kumaşlardaki Pas Lekeleriyle Vedalaşın

Kumaşlardan hiç çıkmayacağını sandığınız pas lekelerinden de limon yardımıyla kurtulabilirsiniz. Pas lekesinin üzerine tuz ve limon suyu karışımını dökerek güneşte kurumaya bırakın. Leke yok olana kadar karışımı kumaşın üzerine tekrar tekrar dökebilirsiniz.

 

7. Krom Armatürlerinizi Parlatın

Banyo ve mutfakta bulunan krom armatürlerinizi yarım limon ile ovalayarak üzerlerindeki kireç vb artıkların yarattığı lekeleri giderip parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

8. Tişörtlerinizdeki Ter İzlerini Temizleyin

Koltukaltlarında ter lekeleri oluşmuş tişörtlerinizi çamaşır makinesine atmadan önce lekeli bölgeleri limon suyu ile çitileyin.

 

9. Bahçenizdeki Yabani Otlardan Kurtulun

Kontrolünüz dışında bahçenizde çıkan yabani otlardan kurtulmak için bu otların üzerine limon suyu spreyleyin. Bunu yaparken kalmasını istediğiniz bitkilerin üzerine limon suyu gelmemesine dikkat edin çünkü limon suyundaki asit bitkilere zarar verip onları yok edebilir.

 

10. Evinizi Hoş Bir Kokuyla Nemlendirin

Evinizdeki kuru havayı nemlendirmek için bir cezve suyun içine limon dilimleri koyarak ocakta ısıtın. Hem evin havası nemlenecek hem de evinize hoş bir koku yayılacaktır.

 

11. Peynir Rendenizi Temizleyin

Peynir rendesindeki artıkların bir türlü tam olarak çıkmadıklarından şikayetçiyseniz, bir de limonu deneyin. İkiye kestiğiniz limonu rendenize sürterek bu kalıntılardan tamamen kurtulabilirsiniz.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 86480

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Limon Çeşitleri Nelerdir?

Limon Çeşitleri Nelerdir?

Limon ağaçları, laymlardan sonra turunçgil tür ve çeşitleri içerisinde düşük sıcaklıklara en hassas olanıdır. Ticari limonların dağılışı ve başlıca üretim alanları en düşük sıcaklıkları -4˚C’nin üstünde olan yarı kurak ve kurak subtropik bölgeler arasında sınırlıdır. Limon genellikle kuzey ve güney yarım kürenin subtropik iklim bölgel...

Limon Tuzunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Limon Tuzunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Limon Tuzu Limon tuzu, bayanlar tarafından birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu tercih edilmektedir. Limon tuzu yiyeceklerin bozulmaması için kullanılabilir. Limon tuzu, antioksidanların etkinliği artırarak daha uzun süre bozulmadan saklanabilmesini sağlamaktadır. Ev temizliğinde kimy...

Limonun Suyunu Nasıl Çok Çıkarırım?

Limonun Suyunu Nasıl Çok Çıkarırım?

Özellikle kış aylarının gelmesi ile hastalıkların da artacağının korkusuyla C vitaminine olan ihtiyaç daha da artmıştır. En çok C vitamini barındıran kaynaklardan biri olan limon, bolca tüketilebilen ve lezzetli bir meyvedir. Limonun tüketilebileceği yer sayısı oldukça fazladır. Salatanın üzerine lezzet veren bir sos maddesi gibi kullanılabil...

Portakal Ve Limon Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Portakal Ve Limon Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Portakal ve limonun bulundurduğu C vitamini sağlık saçmaktadırlar. Özellikle kış aylarında kullanılan portakal hastalıklardan koruma özelliğine sahiptir ve aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Limonlu Doğal El Kremi Limon kabuklarını değerlendirmek isteyen bakımlı hanımlar ve beyler için birebir olan bu tarif çok basit bir...

Limon İle Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Limon İle Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kimyasal maddelerden kendini ve çocuğunu korumak isteyen birçok kişi ev temizliğinde doğal malzemeleri tercih etmektedir. Bu doğal maddeler bazen severek tüketilen gıdalar olmaktadır. Bu gıdaların başında gelen limon, en iyi doğal kimyasal temizleyicilerden biridir. İçeriğindeki asit oranının yüksek olması, mutfaktaki yağ ve lekelere daha kolay ...

Limonları Daha Sulu Hale Getirmek İçin Mutlaka Yapın!

Limonları Daha Sulu Hale Getirmek İçin Mutlaka Yapın!

Limon gibi asitli meyveleri daha sulu hale getirmek için mikrodalga fırında 15-20 saniye ısıtmanız yeterli.

Limon Kabuğunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Limon Kabuğunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Limonu gerek hoş kokusu, gerek salata soslarına, hafif tatlılara kazandırdığı karakteristik tadı ve bol C vitamini içermesi nedeniyle çoğumuz çok seviyoruz. Bu yazımızda ise limonu daha ziyade temizlik alanındaki yardımcınız olarak 11 farklı kullanım şekliyle tanıtacağız. 1.Mikrodalga Fırınınızı Temizleyebilirsiniz Mikrodalga fırınınızın içi...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Domateste kalpte olduğu gibi dört odacık vardır ve kırmızı renklidir. Bütün araştırmalar domatesin kalp ve kan için faydalı olduğunu göstermiştir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya