• notifications1
  • menü

Bugün : 5 Aralık 2022 Pazartesi

Buzdolabı Temizliğinin Püf Noktaları

Buzdolabı temizliği, mutfağın genel temizliğinin en çok önem verilmesi gereken noktalarından bir tanesidir. Bu nedenle buzdolabının içerisini sık sık olmasa bile en azından ayda 1 kez olmak üzere derin bir şekilde temizlemeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Buzdolabının temizliği konusunda bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Buzdolabı Temizliğinin Püf Noktaları

Buzdolabı Temizliğine Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Buzdolabını derinlemesine temizlemeden önce buzdolabının fişini çekmek ve içini tamamen boşaltmak gerekmektedir. Daha sonra ise buzdolabını ön tarafa çekerek alt kısmının da iyice silinmesi önemlidir.

 

Buzdolabında Kalan Meyve, Sebze ve Yemekler

Buzdolabında uzun süre yenmeden bekleyen yemekler, sebzeler ya da meyveler bir süre sonra çürümeye ve kokmaya başlamaktadır. Buzdolabından yayılan kötü kokuların önlenebilmesi için dolapta duran yemekler, sebzeler ve meyveler sık sık kontrol edilmelidir.

 

Raf ve Bölmelerin Temizliği

Buzdolabında yer alan rafları ve bölmeleri sirkeli bir su yardımı ile silmek, buzdolabının ilk günkü gibi parlamasını sağlamaktadır. Sirke ayrıca buzdolabında meydana gelen kötü yemek kokularının da giderilmesine imkân vermekte ve mikropları öldürmektedir. Buzdolabında hijyen için de uygulanabilecek olan sirkeli su ile istenen temiz görünüme kavuşulabilmektedir. Sirkeli su ile temizleme işleminden sonra yiyeceklerin yeniden buzdolabına yerleştirilmeden önce rafların iyice kuruması beklenmelidir. Çünkü nemli raflara yiyecek konulması durumunda bir süre sonra buzdolabının içerisinde istenmeyen kokular meydana gelecektir. Ayrıca sirkeli suyun tam kurumadan yiyeceklerin üstüne yerleştirilmesi, yiyeceklerin normal küflenme sürelerine göre çok daha hızlı bir şekilde bozulmalarına neden olmaktadır.

 

Yiyeceklerin Doğru Şekilde Muhafaza Edilmesi

Buzdolabı temizliğini zorlaştıran nedenlerden birisi de; doğru şekilde saklanmamış olan yiyecekler sebebiyle buzdolabının kirlenmesi ve lekelenmesidir. Yiyecekleri saklamada en iyi yöntem; buzdolabı poşetleri ya da saklama kaplarının içerisinde barındırılmalarıdır. Özellikle peynir, kesilmiş limon ya da kalan yemeklerin mutlaka üstü kapalı bir şekilde buzdolabına yerleştirilmesi çok önem taşımaktadır. Yağ şişeleri veya sos şişeleri de yine düzgün şekilde konulmamaları halinde kapak kısımlarından akarak buzdolabında hem yapışkan hem de kötü kokulu lekeler bırakabilmektedirler. Bu yüzden sos ya da yağ döküldüğü anda zaman kaybetmeden ıslak bir bez yardımı ile temizlemek gerekmektedir.

 

Buzdolabının Dış Yüzeyinin Temizlenmesi

Raf ve bölmelerin temizliğinde olduğu gibi buzdolabının dış yüzeyini ve özellikle kapı kolunu temizlerken de yine sirkeli suya batırılmış bir bez kullanılması uygundur. Sirkeli suyun yanında içerisine karbonat atılmış ılık su da aynı işlevi görmekte ve buzdolabının iyice temizlenmesini sağlamaktadır. Sirkeli su ile buzdolabının iç ve dış yüzeyinin temizlenmesinin amacı ise; sirkeli suyun bakteri oluşumuna izin vermemesi ve yiyeceklere de etki etmemesidir. Sirkeli su yöntemi ile buzdolabı sık aralıklarla silindiği zaman çok uzun bir süre ilk günkü kadar temiz olarak kullanılabilmektedir.

 

Buzdolabındaki Yemek Kokusu İçin Çözüm

Buzdolabında bekleyen yemeklerin etrafa koku salmasının önüne geçebilmek için raflardan bir tanesinde birkaç dilim kesilmiş limon tutulabilmektedir. Limonun yapısı gereği salgıladığı maddeler, buzdolabındaki yemeklerin kokusu ört bas edecek ve buzdolabı her daim çok daha hoş kokabilecektir. Limon yoksa yerine bir kâse içerisinde konulacak olan karbonat da tercih edilebilmektedir.

 

Buzluk Temizliği ve Donmuş Gıdalar

Buzdolabı temizliği esnasında olmazsa olmazlardan olan buzluk temizliğinde, buzlukta bekleyen yiyeceklerin aşırı buzlanması ve yerinden oynatılamaması durumunda kesinlikle kazımamak gerekmektedir. Kazıma ya da soyma işlemi buzdolabının iç yüzeyine kalıcı zarar verebilmektedir. Bu yüzden buzluk temizliğinden önce donmuş ve buzdolabına yapışmış olan yiyeceklerin olduğu bölgeye bir miktar sirke döküp beklemek bölgedeki buzun hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayacaktır. Sirkenin içerisinde yer alan alkol, buzu eritme konusunda çok faydalıdır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 51945

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Buzdolabındaki Kokuları Gidermek İçin Mutlaka Yapın!

Buzdolabındaki Kokuları Gidermek İçin Mutlaka Yapın!

Buzdolabındaki Kokuları Gidermek İçin Özellikle buzdolabındaki kavun kokusu son derece rahatsız edicidir. Bunu gidermek için, dolaba sirke ile ıslatılmış bir peçete koymanız yeterli olur.

Buzdolabı Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Buzdolabı Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Buzdolabı Temizliğinin Püf Noktaları Buzdolabı temizliği, mutfağın genel temizliğinin en çok önem verilmesi gereken noktalarından bir tanesidir. Bu nedenle buzdolabının içerisini sık sık olmasa bile en azından ayda 1 kez olmak üzere derin bir şekilde temizlemeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Buzdolabının temizliği konusunda bazı püf noktalar b...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya