• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Temmuz 2024 Cuma

Çözümlü Araştırma Deneme Metodları Ders Notları

Bir Bilim Metodu Olarak İstatistik

Bilim nesnel Dünya ya ilişkin olayların anlaşılması için tarafsız gözlem ve deneye dayalı zihinsel etkenliklerin tümü olarak tarif edilir. Bilindiği gibi bilimsel metod olayların anlaşılması ve açıklanması için tarafsızlık ve mantığın kullanılması olarak tarif edilmektedir. Bilimsel bir araştırma yapılırken aşağıdaki çember kullanılarak bilinmeyenler keşfedilir veya bilinenler gözden geçirilerek gerekirse yeni açıklamalar getirilir.
 

Populasyon: Belli bir cografi alanda yaşayan tüm bireyleri içeren bir topluluktur. Populasyon sınırlı yada sınırsız büyüklükte olabilir. Populasyon varsayıma dayalı bir kavramdır. Dünyanın her hangi bir yerinde yada en azından zaman ve uzay olarak kesinlikle belirlenmiş bir bölgede yer alan bireylerin belli bir özellik için sahip oldukları değerler topluluğu populasyon olarak adlandırılır. Mesela, Türkiye de istatistik dersi alan öğrenciler populasyona ilişkin bu öğrencilerin boy uzunluklarından oluşan bir rakam yığını populasyonu oluşturur .

 

Örnek: populasyonlar istatistiğin başlıca çalışma alanını oluşturur . Ancak büyüklük ve çalışma güçlüğü nedeni ile bunları temsil eden örnekler çalışılır. Buna göre örnek bir populasyonun alt grubudur. İstatistikten en önemli örnek tesadüf örneği (Random Sample)’dir.


Tesadüf Örneği: Populasyonu temsil eden her bireyin örneğe girme şansının eşit olduğu bir biçimde seçilmiş bireyler topluluğudur.

 

Ders notlarının devamını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi