• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Şubat 2023 Çarşamba

Bitkilerde Soğuklama İhtiyacı Nedir?

Soğuklama ihtiyacı, bitkilerin iyi tomurcuklanması ve verim verebilmesi için belli aralıkta düşük sıcaklık değerleri altında geçirmesi gereken süredir. Soğuklama ihtiyacı ilk olarak 1950’de Weinberger tarafından bazı meyveler için önerilmiştir. Weinberger, ağaç tomurcuklarının baharda yeterince açabilmesi için kış mevsiminde 0 ve 7 oC arasında geçirmesi gereken süreyi “soğuklama saatleri” olarak tanımlamıştır.

 

Ancak soğuklama ihtiyacı sürekli olarak belli bir sıcaklığın altında bulunmak değildir. Şöyle ki, elmada 1500 saatlik bir soğuklama döneminin sonunda 15 0C sıcaklıkta 500 saatlik bir sürenin tomurcuklanma üzerinde olumlu etkisi vardır (Young 1992). İlk ve ikinci 500 saatlik bölümde ise 15, 20 ve 300C sıcaklıklar ise olumsuz etkide bulunmaktadırlar. Örneğin Warmund ve Krumme siyah çileklerde 0‐9 arasını 1, 9.2‐12.4 arasını 0.5; 12.5‐15.9 arasını 0; 16‐18 arasını ‐0.5 ve 18 den yukarısını ‐1 soğuklama olarak belirlemişlerdir. Bu nedenle bitkilerin soğuklama ihtiyaçlarının deneysel olarak belirlenmesi önemlidir.

Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 59600

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Ağaçlarda Soğuklama İhtiyacı Nedir?

Ağaçlarda Soğuklama İhtiyacı Nedir?

Bitkilerde Soğuklama İhtiyacı Nedir? Soğuklama ihtiyacı, bitkilerin iyi tomurcuklanması ve verim verebilmesi için belli aralıkta düşük sıcaklık değerleri altında geçirmesi gereken süredir. Soğuklama ihtiyacı ilk olarak 1950’de Weinberger tarafından bazı meyveler için önerilmiştir. Weinberger, ağaç tomurcuklarının baharda yeterince açabilm...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hayattaki en büyük zafer hiçbir zaman düşmemekte değil, her düştüğünde ayağa kalkmakta yatar.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya