• notifications1
 • menü

Bugün : 23 Haziran 2024 Pazar

Ani Solgunluk - Çökerten  Hastalığı (Pythium spp.)

(Pythium spp. )


Hastalık etmeninin genel özellikleri

Pythium spp., toprak kökenli bir fungal etmen ve çok genis konukçu dizisine sahip kosmopolitik bir patojendir. Pythium' un en agresssif türlerden biri olup, bir çok bitkide çökerten, kök ve gövde çürüklügü ve meyve ve çim bitkilerinin yanikligi hastaliklarina neden olmaktadir. Bir çok tek yillik bitki, kabakgiller ve çimlerde ekonomik önemde hastalik yapmaktadir. Fungus nemli topraklarda canli kaldigi ve en iyi sekilde gelistigi için su küflerinden biri olarakda anilir. Sicak kosullar patojenin en sevdigi ortamlar olup, seralarda da büyük problemler olusturmaktadir.

Ani Solgunluk (Çökerten) Hastalığı

Fungus dünyanin her yerinde özellikle sicak bölgelerde ve seralarda görülmektedir. Fungus 27-34 °C arasindaki sicakliklari ve nemli ortamlari terçih eder. Konukçulari; sekerpancari, biber, çilek, krizantem, kabakgiller, pamuk, fasulye ve çim bitkileri sayilabilir. Phythium toprakta üreme organlari olan oospor, hif ve sporongia olarak kalmaktadir. Özellikle dayanikli olan üreme organi sayesinde nemli topraklarda uzun yillar canliliklarini koruyabilir. Bu oosporlar direkt çimlenerek enfeksiyon yapabildigi gibi, sporongia ve ondan olusturdugu hareketli zoosporlar ilede enfeksiyon yapabilir. Zooporlar infekte etmeden önce kamçilarini kaybederek enkist olmakta ve bir çimlenme tüpü olusturarak enfeksiyonunun gerçeklestirir. Bitki dokusunda olusan diger üreme organi sporangia benzer sekilde cimlenekte ve enfeksiyonlarini gerçeklestirir.

 

Patojen infekteli bitki artiklari tasinarak ve serbest su buldugunda zoosporlari ile de hareket ederek yayilma gösterir. Çileklerde hastalik yapabilen diger Pythium spp. türleri asagida listelenmis olup, benzer sekilde hastaliklar yapmaktadir.

 • - Pythium spp. 
 • - Pythium ultimum Trow 
 • - Pythium debaryanum Auct. non R. Hesse 


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları)

Fungus bitkilerin tohumlarini, genç dokularini, toprak seviyesine yakin gövde dokularini, meyve ve kökleri infekte etmektedir. Hastalik belirtileri ve zarari infektelen bölgedeki bitkilere baglidir. Bitkiler fungal etmene karsi çimlenme ve genç dönemlerinde oldukça hassastir. Baslangiç belirtileri zayif veya düzensiz çimlenme (çimlenme öncesi çökerten) seklinde olabilir. Çimlenen fidelerde çimlenme sonrasi oldukça duyarli ve çökertene yakalanabilir. Infektelenene fideler suyla islanmis gibi görülür ve bitki çöker. Tüm bitki bu devrede tamamen yok olabilir.

 

Hastalık etmeninin gövde çürüklügü, özellikle bitkiler genç dönemde iken bir çok tek yillik ve tohum yatagi bitkilerin topraga yakin olan gövdelerinde ortaya çikar. Hastalik belirtileri toprak seviyesindeki gövde üzerinde suyla islanmis gibi leke seklinde görülmeye baslar. Bitki dokulari yapis yapis olur. Lekeler gödeyi kusadacak sekilde genislerse, bitkiler yan yatabilir. Eger patojen bitki tarafindan engellenirse, lekeler kurur ve bitki tekrar sagligina kavusabilir. Netice itibari ile lekeler çökük ve kahverengi bir renk alır.

 

Çim: Pythium yanikligi turf çimlerinin en agressif hastaliklarindan biridir. Çimler çogunlukla ölmekte ve nadir olarak iyilesirler. Yaniklik küçük, yuvarlak, kirmizi kahverengi lekeler olarak baslamaktadir. Çim yapraklari koyu bir yesil, suyla islanmis bir görünümdedir ve fungusun pamuksu miseli cimlerin üzerini kaplayabilir. 


Kabakgiller: Olgun bitkilerin toprak ile temas eden toprak üstü aksamlarisda fungusa hassastir. Özellikle hiyar ve diger kabakgil bitkilerinde bu durum ortay çikar. Yaniklik suyla islanmis bölgeler olarak ortay çikar ve çürüyen meyvenin üzerinde lekeler genisler ve fungusun pamuksu beyaz miseli görülmeye baslar.


Sekerpancari: Pythium kök çürüklügü sicak topraklarda yetisen sekerpancarinin en ciddi hastaliklarindan biridir. Hastalik belirtileri yapraklarin solamsi ve alt yapraklarin olgunlasmadan ölmesi olarak ortaya çikar. Kök belirtileri siyah nekrozlar ile karekterize edilir ve infeksiyonun basladigi yan köklerden ana köke dogru bir ilerle gösterir. Ana kökün büyük bir bölümünün yüzeyin rengi degisir. Hastalik çogunlukla ana kökten asagiya dogru ilerler ve sekonder çürükçül organizmalarin tarafindan da istila edilerek yumusak çürüklüge neden olur. 

 

Mücadelesi 

Kültürel mücadele

 1. 1. Hastalik ile bulasik özellikle çogalmada kullanilan yumru ve tohumlarin hastaliktan ari olmasina dikkat edilmeli.
 2. 2. Hastaligin bulundugu alanlarda toprak dranajina önem verilmeli ve tarlada su birikmesine müsade edilmemeli.
 3. 3. Bitkiler sik dikilmeden kaçinilmali ve havalanma iyi olacak sekilde dikimler yapilmali.
 4. 4. Hastalik etmeninden korunmak için sanitasyon (temizlik) islemlerine büyük önem verilmeli, temiz saksi, alet, yetistirme ortamalri ve toprak kullanilmali. 
 5. 5. Hastalikli bitki artiklari inokulum kaynaklarinin azalmasi yetistirme ortamlarinda uzaklastirilmali ve imha edilmeli.
 6. 6. Bitkilein yaralamaktan kaçinilmali.
 7. 7. Saglikli bitkiler zayif yetisen bitkilere göre infeksiyonlara daha dayaniklidir. 


Kimyasal mücadele

Zirai Mücadele Teknik Talimatlarina göre tavsiye edilen kimyasal ilaçlar(100 Litre su için): 

 1. Bakir Oksiklorid WP 50% (500 g fidelik)
 2. Benomyl WP 50 % (100 g)
 3. Bordo Bulamaci Sivi (500+1000 g fidelik)
 4. Captan WP 50 % (250 g Fidelik)
 5. Captan+PCNB Toz 10+10 % (40 g/ m2 Toprak )
 6. Chlorothalonil WP 75% 8200 g)
 7. Formaldehit EM 400 g/l (4 lt (m2 ye 150 cc))
 8. Mancozeb WP 80% (200 g)
 9. Maneb WP 80% (200 g/100kg tohum)
 10. Maneb WP 80% (250 g fidelik)
 11. Methyl Bromide Gaz 98% (60 g m2 toprak)
 12. PCNB Toz 18% (35 g/m2 toprak)
 13. Propineb WP 70% (250 g fidelik)
 14. Thiram WP 80% (200 g/100kg tohum)
 15. Tolclofos Methyl WP 50 % (100 g)
 16. Hymexazol SC 360 g/l (150 cc)
x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Ibrahim Bedir

26.12.2018 21:16:07

Domates fidanlarını diker dikmez mucadeleye başlayabilirmişim ve hangi ilaçları kullanabilirim yanında başka ilaçta kullanilabilirmiyim tesekurleor(DEMISTIM ANCAK DOMATESLERDE YAPRAKLARDA SIYAH LEKELER DOMATESLERDE ALT TARAFINDAN SIYAHLASMA VE CURUME BASLAMASI ,GOVDELERDE SİYAH LEKE LEKELER ZAMANLA 5 ,6 SANTIMI BULUP TUM GOVDEYI KAPLIYOR ,SIYAHLASIYOR,SUYU CEKILIYOR,CIT CIT KIRILIYOR ) bu hastalik mildyumu yoksa baska hastalikta varmi

(94431 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Pancar Rhizomania Virüsü (Rhizomania Virus)

Pancar Rhizomania Virüsü (Rhizomania Virus)

Pancar Rhizomania Virusü (Rhizomania Virus) RHİZOMANİA VİRÜSÜ TANIMI Pancar damarı sarı lekelilik virüsü ( BNYVV), pancar bitkisine ancak bir toprak mantarı olan Polymyxa betae Kesim vasıtası ile enfekte olabilir. Hastalığın coğrafi yayılımı sadece bu mantarın bulunmasına bağlıdır. Hastalık, üzerinde su göllenen, geçirgenliği ve drenajı y...

Ani Solgunluk - Çökerten Hastalığı (Pythium Spp.)

Ani Solgunluk - Çökerten Hastalığı (Pythium Spp.)

Ani Solgunluk - Çökerten Hastalığı (Pythium spp.) (Pythium spp. ) Hastalık etmeninin genel özellikleri Pythium spp., toprak kökenli bir fungal etmen ve çok genis konukçu dizisine sahip kosmopolitik bir patojendir. Pythium un en agresssif türlerden biri olup, bir çok bitkide çökerten, kök ve gövde çürüklügü ve meyve ve çim bitkilerinin yani...

Erken Yanıklık Hastalığı (Alternaria Solani)

Erken Yanıklık Hastalığı (Alternaria Solani)

Erken Yanıklık Hastalığı (Alternaria Solani) ERKEN YANIKLIK HASTALIK BELİRTİSİ Bu hastalığa bitkilerin her devresinde rastlanır. Erken devrelerde fidelerde kök çürüklüğü veya kök boğazı yanıklığı yapar. İlk belirtiler yaşlı yapraklarda görülür. Yaprak, sap ve meyvede gayri muntazam küçük kahverengi lekeler halinde başlar. Lekeler iç içe da...

Patates Siyah Siğil Hastalığı (Rhizoctonia Solani)

Patates Siyah Siğil Hastalığı (Rhizoctonia Solani)

Patates Siyah Siğil Hastalığı (Rhizoctonia Solani) PATATES SİYAH SİĞİL BELİRTİLERİ Gövde ve kök boğazı üzerinde kırmızımsı-kahverengi, çökük yaralar meydana gelir. Çıkış döneminde çökertene sebep olabilir, daha ileri dönemlerde solgunluk ve kurumalara neden olur. Yumru üzerinde siyah yada kahverenginde yüzeysel kahverengi sert siğil şekli...

Çilekte Kök Çürüklüğü (Rhizoctonia solani, Fusarium oxysporum, M..) Hastalığı

Çilekte Kök Çürüklüğü (Rhizoctonia solani, Fusarium oxysporum, M..) Hastalığı

Çilekte Kök Çürüklüğü Tanımı, zarar verdiği bitkiler, kontrolü, mücadelesi (Rhizoctonia solani, Fusarium oxysporum, Macrophomina phaseoli , Pythium sp., Coniothyrium hirum, Hainessia sp.) Hastalığın Belirtileri Çilek kök çürüklüğü hastalığının oluşumunda birden fazla etmen etkili olmaktadır. Ancak bazı bölgelerde bir hastalık etmenine çe...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi