• notifications1
  • menü

Bugün : 21 Mayıs 2024 Salı

Salyangozlar ve Sümüklü Böcekler Genellikle ilkbaharda faaliyete geçerek kültür bitkilerinin yaprak, sürgün ve meyvalarını kemirmek suretiyle zararlı olurlar. Kemirdikleri yaprakların yalnızca damarları kalabilir. Yoğunluklarına bağlı olarak ekonomik önemde zararlar oluşturabilirler.

Salyangozlarda vücudu örten bir kabuk bulunur. Helix pomatina kabuk yüksekliği 40-50 mm olup, kabuk üzerinde 5 adet spiral vardır. Helix aspersa nın kabuğu 35-50 mm yükseklikte, rengi grimsi kahverengi veya daha açık renktedir.  Helicella variegata ise salyangoz türlerinin en küçüğü olup, yüksekliği 5-10 mm kadardır. Kabuğu grimsi beyazdır.

Sümüklü böceklerin vücudu çıplaktır. Tarla sümüklü böceği (Agriolimax agrestis)’nin boyu 30-60 mm olup, vücudun üzeri siyah çizgilidir. Arion spp.ler esmer veya kiremit renginde olup boyları 30-160 mm.dir. Limax spp.lar genellikle koyu gri renklidir.

 

MÜCADELESİ:

Kültürel Önlemler: Az olduğu durumlarda toplanıp imha edilmelidir.

 

Kimyasal Mücadele: Zararları görüldüğünde mücadele yapmak gerekir. Etkili bir kimyasal mücadele

ilkbahar aylarında yapılır.

 

Kullanılacak İlaçlar ve Dozları:

ETKİLİ MADDE ADI FORMÜLASYONU DOZU(PREP.) DEKARA

Etkili madde adı ve miktarı

Formülasyon

Dozu (preparat)

Dekara

Metaldehyde %4

Metaldehyde %5

YEM

YEM

5-6 kg/da

4-5 kg/da

Hazır yem, avuçta sıkıldığı zaman dağılmayacak kadar su ile ıslatılarak, akşam üzeri zararlı oldukları alanlara 2 m ara ile küçük kümecikler halinde dağıtılır. İlaçlanacak alan sulanırsa salyangoz ve sümüklü böceklerin daha çabuk bu alanlara gelmesi sağlanır ve uygulama daha etkili olur.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(06256 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Salyangoz (Helix spp.) Ve Sümüklü Böcekler (Limax spp.) Zararlısı

Salyangoz (Helix spp.) Ve Sümüklü Böcekler (Limax spp.) Zararlısı

Salyangozlar ve Sümüklü Böcekler Genellikle ilkbaharda faaliyete geçerek kültür bitkilerinin yaprak, sürgün ve meyvalarını kemirmek suretiyle zararlı olurlar. Kemirdikleri yaprakların yalnızca damarları kalabilir. Yoğunluklarına bağlı olarak ekonomik önemde zararlar oluşturabilirler. Salyangozlarda vücudu örten bir kabuk bulunur. Helix pomati...

Mollusitler (Salyangoz Ve Sümüklü Böcekler)

Mollusitler (Salyangoz Ve Sümüklü Böcekler)

Mollusitler (Salyangoz ve Sümüklü Böcekler) Tanımı: Salyangozlarda vücut, bir kabuk ile örtülüdür. Kabuk yüksekliği 40–50 mm olup rengi grimsi kahverenginde veya daha açık renklidir. Sümüklü böceklerin ise vücudu çıplaktır. Boyları 30–60 mm arası ile 30–160 mm arasında değişir. Vücutlarının üzerinde siyah çizgiler bulunur. K...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi