• notifications1
  • menü

Bugün : 3 Mart 2024 Pazar

Hijyen Ve Temizlikte Kullanılan Kimyasallar

Çoğu zaman evimize kimyasal içerikli temizleyicileri sokmak istemesek de, etkili temizlikte bazen tek çözüm olmaları, kimyasal temizlik ürünlerini vazgeçilmez kılmaktadır. Ancak kimyasal temizlik ürünleri kullanırken dikkatli olmak ve birden fazla kimyasal temizleyici karıştırmamaya özen göstermek, büyük ölçüde kimyasallardan daha az zarar görmeyi sağlayacaktır. Özellikle banyo temizliğinde kesin hijyen isteyenler için çamaşır suyu katkılı temizleyiciler her evde mutlaka bulunmaktadır. Bu tür ürünleri kullanarak temizlik yapıldığında, özellikle küçük çocuğu olan bayanların mutlaka evi bir süre havalandırmaları odaya yayılan kimyasal kokuların solunumla içeri alınmasını önleyecektir.

Ev Temizliğinde Kimyasal Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Titizliği abartan bayanlar etkili temizlik adına kimyasalları kullanmaktan vazgeçmemektedir. Doğal yaşama dönüş ile birlikte kimyasal temizleyicileri hayatından çıkaran pek çok kişi doğal ve zararsız ürünlerle temizliğini yapmaktadır. Kimyasallar kadar etkili temizlik hissi uyandırmasa da, doğal ve yan etkisiz olması kimyasal olmayan doğal temizleyicileri daha cazip kılmaktadır.

Temizlikte kimyasalsız olmaz diyenlerin evlerini temizlik sonrasında bolca havalandırmaları gerekiyor. Eve sinen kimyasal kokusu solunduğunda ağız ve burunlarda ciddi derece de tıkanıklığa yol açacaktır. Özellikle astım ve bronşit gibi hastalığı olanların temizlikte kimyasal kullanımına bir kat daha özen göstermeleri gerekiyor.

 

Banyo Temizliğinde Kullanılan Etkili Kimyasallar

Banyo temizliği bayanların günlük temizledikleri yerlerden biridir. Lavabo ve fayansların temizliğine aşırı özen gösterenler için kimyasal temizleyiciler istenilen etkili temizliğe ulaştırmaktadır. Ancak banyo temizliğinde daha fazla etki isteyenler, tuz ruhu ve çamaşır suyu gibi iki farklı kimyasalı birleştirerek pırıl pırıl bir banyoya kavuşacaklarını umsalar da, kimyasal zehirlenmesi gibi ciddi bir durumla karşılaşmaları söz konusudur. Birbiri ile etkileşime geçen kimyasalların yaydığı keskin koku zehirlenmeye hatta geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

 

Temizliği Kolaylaştıran Kimyasal Temizleyiciler

Temizlikte pratik olmaya özen gösteren bayanlar için kimyasal temizleyiciler büyük kolaylık niteliğindedir. Banyo ya da tuvalete sıkılan kimyasal temizleyiciyi bir süre beklettikten sonra durulamak, etkili temizlik sunmasının yanı sıra pratiktir. Bu düşüncede olan pek çok kişi piyasada satılan çeşitli kimyasal temizleyicileri alıp kullanmaktadır. Mutfakta kullanılan kimyasal temizleyicilere ayrıca özen göstermek ve tabak ve kaşık çatalları bol su ile durulamak gerekir. Temizlik yapmayı seven ancak bir o kadar da pratik olmasını dileyenler için kimyasal temizleyiciler, doğal temizlik maddelerine yerini kaptırmamaktadır.

 

Ev Temizliğinde Kimyasal Ürünler Zararlı Mı?

Çok fazla çeşitli olan kimyasallar, çoğu temizlik ürünlerinin etkisini artırmak için içeriklerine eklenmektedir. Bunun sonucunda temizlik yaparken aslında evin havasını kimyasalla değiştiren birçok bayan bulunmaktadır. Bu noktada kimyasal temizleyicileri tamamen hayatından çıkaramayanların mümkün oldukça doğal temizlik ürünlerine yönelmeleri tavsiye edilmektedir. Böylelikle evi doğal bir şekilde temizlerken çeşitli hastalıklara da davetiye çıkarılmamış olur. Ayrıca doğal temizlik yöntemlerinin ekonomik olması bütçenin gereksiz yere yorulmasını da engeller.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi