• notifications1
  • menü

Bugün : 27 Eylül 2023 Çarşamba

Alkolde Çözünmeyen Maddelerin Tayini

 

Yöntemin Prensibi
 
Bu yöntemde, örnekteki alkolde çözünmeyen madde miktarı hesaplanır. 


 
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Gooch Krozesi
  • Filtre Kağıdı
  • Terazi
  • Etüv
  • Sokslet Cihazı
  • Rodajlı Balon (250 mL)
  • Geri Soğutucu
  • Desikatör
  • Mezür (100 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar
 
Etil alkol, % 95'lik (nötrleştirilmiş) 


 
Deneyin Yapılışı
 
Gooch krozesinin içerisine girebilecek boyutlarda hazırlanmış ve küllah yapılmış bir filtre kağıdı 105 ºC de bir kabın içerisinde sabit tartıma (m1) getirilir. Daha sonra filtre kağıdının içerisine 5 g örnek tartılarak ağızı kapatılır. alınır. Filtre kağıdı delikli gooch krozesine yerleştilir. Soksele içine krozenin üst kısmı soksele cihazının sifon kısmının üstünde kalacak şekilde gooch krozesi yerleştirilir. Bunu sağlayabilmek için gooch krozesi cam boncukların üzerine yerleştirilir. Soksele cihazına sistem 1.5 kez sifon yapacak kadar etil alkol koyulur. Yaklaşık 8-10 saat ekstraksiyon yapılır ( Soksele cihazının üzerine geri soğutucu bağlanır. Alt tarafına da rodajlı bir balon koyulur. Etil alkolun kaynama sıcaklığını geçmeyecek bir sıcaklıkta ısıtılarak ektraksiyon yapılır). Ekstraksiyon işlemi bittikten sonra filtre  kağıdı bir önceki sabit tartıma getirken kullanılan kabın içerisine koyularak etüvde 105 ºC sabit ağırlığa gelene kadar kurutulur. Desikatöre alınıp soğutulur ve tartılır (m2).
 
Tartımı alınan filtre kağıdı bir beherin içerisine koyularak üzerine 50 mL saf su koyulur. 50 ºC daki su banyosunda 15 dakika karıştırılarak bekletilir ve süzülür. Süzüntüde Klorür Miktarı Tayini yöntemine göre klorür tayini yapılır. Bulunan NaCl değeri m2 değerinden çıkarılır.


 
Hesaplamalar
 
% Alkolde çözünmeyen madde miktarı  = (M x 100) /m
 
M = m2 - m1 - NaCl miktarı
 
m =  Alınan örnek miktarı g

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Beren

5.01.2023 19:04:06

Merhaba alkolde çözünmeyen madde tayini gıdalarda hangi amaçla kullanılmaktadır?

Güvenlik Kodu : 15722

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Alkolde Çözünmeyen Maddelerin Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Alkolde Çözünmeyen Maddelerin Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Alkolde Çözünmeyen Maddelerin Tayini Yöntemin Prensibi Bu yöntemde, örnekteki alkolde çözünmeyen madde miktarı hesaplanır. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Gooch Krozesi Filtre Kağıdı Terazi Etüv Sokslet Cihazı Rodajlı Balon (250 mL) Geri Soğutucu Desikatör Mezür (100 mL) Kullanılan Kimyasallar Etil alkol, % 95 lik ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Arılar, yarım kilo bal yapabilmek için iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya