• notifications1
 • menü

Bugün : 14 Temmuz 2024 Pazar

Bu konuda pek çok teknik kullanılmıştır. Bunlar içerisinde halen en güvenilir metot heterotrofic denitrifikasyon metodu görülmektedir. Ancak parasal değeri o kadar yüksektir ki sadece çok fazla miktarda suyun denitrifikasyonu yapılacağı zaman kullanılabilir. Kükürtle denitrifikasyon az miktarda su işlemlerinde (10 m3 / saat altında) gerçekleştirilir görülmektedir. Point of use metodu da düşünülebilirse de sağlık otoritelerinden müsaade alınmalıdır.


 
Herhangi bir metot üzerinde karar vermeden önce bir jeolojik araştırma yapmalıdır. Kirliliğin nereden geldiği tespit olunmalı, eğer kirlilik belirli bölgede ise çok daha basit tedbirlerle sorun çözülmelidir.Gerek fizikokimyasal gerek biyokimyasal işlemler nitratları giderirken suyun tüm kompozisyonunu da değiştirecektir. Parasal değeri daha da artacaktır. Bu nedenlerle bu konu üzerinde daha çok geniş çapta araştırmaların yapılması gereklidir.
 

Sonuçlar

 • 1. Su dahil çeşitli vasatlardaki nitrat seviyesini belirlemek üzere kullanılan üniteler kâfi değildir ve birliğe ihtiyaç vardır.
 • 2. İçme suyu maksadıyla kullanılan su membalarında özellikle yeraltı sularındaki nitrat seviyesi artmaktadır.
 • 3. Suni gübreleme özellikle hayvan çiftliklerinden atılan atık maddeler ve arazideki değişiklikler su membalarındaki nitrat seviyelerini gittikçe artırmakta ve bunlar başlıca faktör olmaktadır.
 • 4. Avrupa'da insanlarda içme suyuyla alınan nitratın oranı gıdalarla alınan oranın % 30 undan fazla değildir.
 • 5. WHO nün sular için açıkladığı 10 mg / lt NO3 - N u rehber değerdir veya daha az konsantrasyonda nitrat içeren içme suları çocuklar için şişelenip kullanılmaya uygun miktardır.
 • 6. Bu değerde veya bunun altındaki miktarlarda nitrat içeren içme sularıyla mide kanseri arasında herhangi bir ilgi tespit edilememiştir. Bu değerin üzerindeki seviye henüz sonuçlanmamıştır.
   

Tavsiyeler

 1. 1. WHO nun bildirdiği 10 mg / lt nitrat azotu olarak çocuklar için verilmiş değer şişelenmiş sularda metahemoglobinemia tehlikesini yaratmayacak bir miktardır. Eğer bazı bölgelerde nitrat değeri bunun üzerindeyse çocuklar için düşük nitrat konsantrasyonlu su temin edilmelidir.
 2. 2. Genel nüfusta nitrattan meydana gelen mide kanseri oluşumu ve mide kanserinden ölümler arasındaki ilgi üzerine yapılan çalışmalar tam olarak açığa kavuşmamıştır.
 3. 3. Vitamin C gibi inhibitörlerle nitrasation engellenmeye çalışılmalıdır.
x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(45916 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Nitratların Giderilmesi İçin Kullanılan Tekniklerin Sonuçları

Nitratların Giderilmesi İçin Kullanılan Tekniklerin Sonuçları

Bu konuda pek çok teknik kullanılmıştır. Bunlar içerisinde halen en güvenilir metot heterotrofic denitrifikasyon metodu görülmektedir. Ancak parasal değeri o kadar yüksektir ki sadece çok fazla miktarda suyun denitrifikasyonu yapılacağı zaman kullanılabilir. Kükürtle denitrifikasyon az miktarda su işlemlerinde (10 m3 / saat altında) gerçekleştir...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi