• notifications1
  • menü

Bugün : 23 Mayıs 2024 Perşembe

Organik Azot Nedir?

Organik Azot Nedir?

Organik Azot ; Organik azot başlıca biyolojik yolla meydana gelir, parçalanır. Organik azotun bilinen şekilleri protein ve protein türevleri, purin, primidin ve üredir.

 

Proteinler başlıca 3 gruba ayrılabilirler :

Lifli proteinler, küresel proteinler, bileşik proteinler. Lifli proteinler saç, deri ve tırnakta vardır. Biyolojik bozunmaya karşı dayanıklıdır. Küresel proteinler kas dokularının başlıca bileşimini meydana getirirler. Pirimidin ve purin hücre yapısında yer alır.


Üre, protein veya amino asitlerin parçalanmasıyla meydana gelir. Doğal sularda enzimatik yolla kolayca hidroliz olarak 2 molekül amonyağa ve 1 molekül CO2 ye dönüşür. Üredeki azot biyolojik reaksiyonlarda kullanılabilir. Doğal sularda çözünmeyen azotlu organik bileşikler yıllarca birikmiştir. Senede ancak % 1 - 2 parçalanma olur. Yarı ömürleri 50 yıl olarak gösterilmiştir.

 

Karbon 14 çalışmaları azotlu organik bileşiklerin binlerce sene önce meydana geldiğini ve bozulmaya karşı dayanıklı olduğunu göstermiştir. Topraktaki organik azot bileşiklerinin dayanıklı oluş sebebi ki, mineraller tarafından adsorblanmaları ve lignin, tanin, demir gibi metallerle beraber kompleks meydana getirmesidir. Topraktaki çözünmeyen azotun %  5 - 10 u asit, %  30 - 40 ı protein ve türevleri %  10 - 15 i amino-bileşikleridir. Geri kalanı karakterize edilmemiştir. Çözünen organik azotun yarısı çeşitli göllerde bulunur. Dip sedimentleri topraktaki organik maddelere benzemektedir. Göllerde bulunan yosunların %  40 ı senelerce suda bozulmadan kalabilirler. Nehirlerin ve dibinde bu yosunların birikmesiyle organik azotlu sedimentler meydana gelir. Redfield'in hesaplarına göre sediment kayaların çoğu organik maddedir. Bunların içindeki azot okyanuslardakinden 20 kat daha fazladır. Toplam toprak azotunu oluşturan ve çeşitli yöntemlerle birbirinden ayrılan tüm azot fraksiyonları toplu olarak şöyle gösterilebilir :
 

Topraktaki organik azot bileşikleri ile ilgili detaylı çalışmalar son 20 - 25 yıl içerisinde analiz tekniğinin de gelişmesiyle hız kazanmıştır . Bu tür araştırmalarda genellikle organik azot bileşikleri belli fraksiyonlara ayrılmış ve bu fraksiyonlar araştırmalara temel oluşturmuşlardır.


 
Toprakların kuvvetli asitlerle hidrolizi sonucu total azotun genellikle   % 60 - 85 i hidroliz ekstraktına geçmektedir. Hidroliz olabilir azot adını alan bu fraksiyon organik azot fraksiyonunu da anorganik azot fraksiyonunu da içermektedir. Hidroliz işleminden etkilenmeyen (stabil) azot fraksiyonu da anorganik ve organik alt fraksiyonlardan oluşmaktadır.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Ismail Çelikoğlu

6.10.2016 14:56:34

kan tozunun enzimatik hidrolizi nasıl yapılır

(22260 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Organik Azot Nedir?

Organik Azot Nedir?

Organik Azot ; Organik azot başlıca biyolojik yolla meydana gelir, parçalanır. Organik azotun bilinen şekilleri protein ve protein türevleri, purin, primidin ve üredir. Proteinler başlıca 3 gruba ayrılabilirler : Lifli proteinler, küresel proteinler, bileşik proteinler. Lifli proteinler saç, deri ve tırnakta vardır. Biyolojik bozunmaya karş...

Sularda Organik Azot Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Sularda Organik Azot Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Organik Azot Tayini ; Organik bağlardaki 3 değerlikli azot, kjeldahl metodu ile tayin edilir. Suyun kapsamında bulunan organik azot amino asitler, polipeptitler ve proteinlerden toplanır. Sudaki organik asit, serbest amonyak giderildikten sonra numunenin degestion ve sonra destilasyon ve standart asit ile titrasyonundan bulunur. Veya kjeldahl a...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi