• notifications1
  • menü

Bugün : 15 Haziran 2024 Cumartesi

Ticari Glikoz Tayini

Balda Ticari Glikoz Tayini


 
Yöntem I.


Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Pipet ( 5 mL)
  • Beher ( 50 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar 

İyot çözeltisi: 0,5 g iyot ve 0,7 g potasyum iyodür  25 ml saf suda çözülür. 


 
Deneyin Yapılışı
 
1 mL bal eşit hacimde su ile karıştırılır. Üzerine birkaç 3-4 ml iyot çözeltisi eklenir. Eğer bal numunesinde ticari glikoz varsa çözelti kırmızı veya menekşe rengi verir.
 
Yukarıda belirtilen renklerin gözlenmemesi durumunda aşağıdaki yöntem aynı bala uygulanır.


 
 
Yöntem II.

Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Ayırma hunisi ( 250 mL)
  • Balonjoje ( 100 mL)
  • Pipet ( 10 mL)
  • Beher( 100 mL)

 

Rezorsin çözeltisi 1 g/L lik : Taze süblime edilmiş rezorsinin (C6H4(OH)2-1,3) 1 gramı 100 mL derişik hidroklorik asit (HCl, d= 1,19 g/mL , veya yaklaşık % 37 lik) içinde çözülür. Çözelti iyice karıştırılır ve hava sızdırmayan cam kapaklı bir şişede saklanır. Bu çözelti kullanılmadan önce taze olarak hazırlanmalıdır.


Dietil eter ( su ile doyurulmuş) 50-100 mL eter uygun bir ayırma hunisinde 20-30 mL su ile iyice çalkalanır. 20-30 dakika dinlendirildikten sonra alttaki su tabakası atılır. Elde edilen,suya doymuş eter en çok 1 hafta içinde kullanılmalıdır.

 

Deneyin Yapılışı
Yaklaşık 5 g bal bir porselen havana konur. Üzerine 10 mL eter koyulup karıştırılır. 1-2 dakika beklendikten sonra üstteki eter 100 mL lik bir temiz behere aktarılır.  Bu işlem aynı hacimlerde eter kullanılarak 3 defa daha tekrarlanır ve eter fazlası her seferinde aynı beherde biriktirilir. Beherde biriken eterli ekstrakt 30-35 oC 'lik su banyosunda yaklaşık 5 mL kalıncaya kadar buharlaştırılır. Beherin dibinde kalan eterli çözelti deney tüpüne aktarılır. Üzerine 2 mL rezorsin çözeltisi eklenip tüp şiddetle çalkalanır.

 

Sonuç
Rezorsinin eklenme anından itibaren 1 dakikalık süre içinde kiraz kırmızısı bir rengin oluşması bala ticari glikoz ve/veya invert şeker katıldığını gösterir. Sarı veya hafif pembe rengin oluşması hiçbir şekilde hile işareti değildir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(59550 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Balda Ticari Glikoz Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Balda Ticari Glikoz Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Ticari Glikoz Tayini Balda Ticari Glikoz Tayini Yöntem I. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Pipet ( 5 mL) Beher ( 50 mL) Kullanılan Kimyasallar İyot çözeltisi: 0,5 g iyot ve 0,7 g potasyum iyodür 25 ml saf suda çözülür. Deneyin Yapılışı 1 mL bal eşit hacimde su ile karıştırılır. Üzerine birkaç 3-4 ml iyot çözeltisi ekle...

Balda Hidroksimetil Furfural Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Balda Hidroksimetil Furfural Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Balda Hidroksimetil Furfural Tayini Yöntemin Prensibi Bu yöntem, hidroksimetil Furfural, paratoluidin ve barbutirik asit arasındaki reaksiyon sonucunda ortaya çıkan rengin spektrofotometrede okunması ilkesine dayanır. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Erlen (100 mL) Balonjoje (100 mL) Pipet (1,2, 10 mL) Deney tüpü Su Banyosu T...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi