• notifications1
  • menü

Bugün : 17 Mayıs 2022 Salı

Sütlerde Hidrojen peroksit, Klorin ve Diğer Okside Edici Maddelerin Aranması

Hidrojen peroksit çok yaygın olarak kullanılan koruyucu maddedir. Sütün kalitesine bağlı olarak  %0.03-0.05 arasında ürüne eklenen peroksit sütün en az 5 saat bozulmasını engeller. Süt dağıtıma verilmeden veya işlenmeden önce ya katalaz ilavesiyle ya da ısıya tabi tutularak hidrojen peroksidin faaliyeti durdurulmalıdır.

 

Yöntemin Prensibi
 
Yöntem süte okside edici maddelerin katılıp katılmadığının anlaşılması için numunenin potasyum iyodat, nişasta çözeltisi ve daha sonra da HCl asit eklenmesi ile verdiği renk değişiminin incelenmesi ilkesine dayanır.


 
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Deney tüpü
  • Terazi
  • Pipet ( 1mL, 25 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar
 
%5'lik potasyum iyodat çözeltisi : 5 g potasyum iyodat son hacmi 100 mL olacak şekilde saf su içerisinde çözdürülür.(Taze hazırlanmalıdır)


%2'lik nişasta çözeltisi : 2 g nişasta son hacmi 100 mL olacak şekilde saf su içerisinde çözdürülür. (Taze hazırlanmalıdır)


Derişik HCl asit


 
Deneyin Yapılışı
 
İki deney tüpünden birine analizi yapılacak numuneden, diğerine ise okside edici maddelerin olmadığından  emin olunan  bir süt örneğinden 10'ar mL koyulur. 1 mL potasyum iyodat çözeltisi ve 19 mL nişasta çözeltisi eklenir. Üzerine 10 mL HCL asit koyularak karıştırılır. Tüpler 2-3 dakika bekletilir.
 
Numunede mavi-siyahımsı rengin gözlenmesi  okside edici bir maddenin varlığını gösterir. Bu arada şahit deneyde renk oluşmamalıdır. Eğer renk oluşursa ya şahit olarak alınan sütte sorun vardır ya da kullanılan çözeltiler taze değildir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 61165

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sütlerde Hidrojen Peroksit, Klorin Maddelerin Aranması Nasıl Yapılır?

Sütlerde Hidrojen Peroksit, Klorin Maddelerin Aranması Nasıl Yapılır?

Sütlerde Hidrojen peroksit, Klorin ve Diğer Okside Edici Maddelerin Aranması Hidrojen peroksit çok yaygın olarak kullanılan koruyucu maddedir. Sütün kalitesine bağlı olarak %0.03-0.05 arasında ürüne eklenen peroksit sütün en az 5 saat bozulmasını engeller. Süt dağıtıma verilmeden veya işlenmeden önce ya katalaz ilavesiyle ya da ısıya tabi tutu...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

Kim kazanmazsa bu dünyada bir ekmek parası, dostunun yüz karası, düşmanının maskarası.

SORHOCAM.COM

Tarım, gıda ve hayvancılık üzerine kurulmuş bir websitesidir. Websitemizde yetiştiricilik, hastalıklar, zararlılar vb. ile ilgili yazılar bulunmaktadır.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları