• notifications1
 • menü

Bugün : 14 Temmuz 2024 Pazar

Reçellerde Pektin Aranması

 

Yöntemin Prensibi
 
Bu yöntem reçellerde pektin tayininde kullanılır. Pektin, kalsiyum pektat haline dönüştürüldükten sonra gravimetrik olarak saptanır.


 
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

 1. Beher ( 250 mL, 500 mL)
 2. Filtre kağıdı (siyah noktalı)  
 3. Huni
 4. Etüv
 5. Terazi
 6. Desikatör ve diski
 7. Pipet  ( 25 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar

 1. % 95’lik etanol
 2. 0,02 N sodyum hidroksit çözeltisi (NaOH)
 3. 0,1 M asetik asit çözeltisi (CH3COOH)
 4. %10’luk kalsiyum klorür çözeltisi (CaCl2) : 10 g kalsiyum klorür bir miktar saf suda çözülerek son hacim 100 mL’ye tamamlanır. 

 
Deneyin Yapılışı
 
500 ml'lik behere homojen hale getirilmiş 50 g reçel numunesi tartılır ve biraz sıcak su ilave edilerek  kaynayıncaya kadar su banyosunda bekletilir. Üzerine % 95’lik sıcak etanol eklenerek çalkalanır. Jelatin parçacıkları görünmeyene kadar yaklaşık 2 saat 50 °C de bekletilir. Çözelti kaba süzgeç kağıdından süzülür. Kalıntıdaki pektin kaynar su ile çözüldükten sonra tekrar süzülür,  soğutulur. Süzüntü üzerine bir miktar 0,02 M sodyum hidroksit çözeltisi ilave edilir ve çözelti 1 saat kendi halinde bırakılır.


 
Üzerine 0,1 M asetik asit ve 20 ml % 10'luk kalsiyum klorür çözeltileri katılarak 1 saat tekrar bekletilir. Bekleyen çözelti kaynatılır ve darası alınmış süzgeç kağıdından süzülür. Jelatin oluşturucu partiküller sıcak su ile yıkanır ve behere geri koyulur ve 200 ml su ile kaynatılır. Aynı süzgeç kağıdından tekrar süzülür. Çökelek  önce sıcak saf su ile , daha sonra asetik asit çözeltisi ile ve tekrar saf su ile yıkanır. Süzgeç kağıdı etüvde kurutulur, desikatöre alınarak soğutulur ve tartım alınır (M2)


  
Hesaplamalar
 
Sonuç kalsiyum pektat cinsinden hesaplanır.
 
% Kalsiyum pektat = (M2 - M1) x 100 /m
 
M2 = Süzgeç kağıdı + örnek ağırlığı
M1= Süzgeç kağıdının ağırlığı
m = Alınan numune ağırlığı

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(26684 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Reçellerde Pektin Aranması Analizi Nasıl Yapılır?

Reçellerde Pektin Aranması Analizi Nasıl Yapılır?

Reçellerde Pektin Aranması Yöntemin Prensibi Bu yöntem reçellerde pektin tayininde kullanılır. Pektin, kalsiyum pektat haline dönüştürüldükten sonra gravimetrik olarak saptanır. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Beher ( 250 mL, 500 mL) Filtre kağıdı (siyah noktalı) Huni Etüv Terazi Desikatör ve diski Pipet ( 25 mL) Kul...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi