• notifications1
  • menü

Bugün : 21 Nisan 2024 Pazar

Yemeklik Bitkisel Yağlarda Peroksit Sayısı

 

Yöntemin Prensibi
 
Peroksit sayısı yağlarda bulunan aktif oksijen miktarının ölçüsüdür. Peroksit varlığı, asidik bir çözeltide potasyum iyodürden ayrılan iyotun kanıtlanıp belirlenmesi ilkesine dayanır. Peroksit sayısı 12’ den büyük olan numulerde 0,01 N, 12’den az olan numuneler için ise 0,002 Ntiyosülfat çözeltisi (Na2S2O3) kullanılır.


  
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Erlen (100mL)
  • Büret ( 50 mL)
  • Terazi
  • Pipet  ( 1 mL, 5 mL, 25 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar

  1. Asetik asit- Kloroform çözeltisi: (3 hacim buzlu asetik asit , 2 hacim kloroform  ile karıştırılır)
  2. Ayarlı 0,01 N sodyum tiyosülfat çözeltisi (Na2S2O3)
  3. %1’lik nişasta çözeltisi


 Doymuş potasyum İyodür çözeltisi: Kaynatılmış soğutulmuş saf suya çözünmeyen potasyum iyodür  parçacıkları  kalana kadar eklenir (doymuş çözeltisi).
 
Her deneyden önce hazırlanan doymuş potasyum iyodür çözeltisinden 0,5 mL alınarak 30 mL asetik asit- kloroform çözeltisinin içerisine eklenir. Üzerine 2 mL nişasta çözeltisi eklenir. Eğer 0,01 N tiyosülfat çözeltisinin 1 damlası ile mavi renk oluşuyorsa  çözelti atılarak yeniden hazırlanır.


 
Deneyin Yapılışı
 
Yağ örneğinden 1 g tartılarak erlene alınır. Üzerine 10 mL asetik asit-kloroform çözeltisi eklenerek örnek çözdürülür. Üzerine 0,2 mL doymuş potasyum iyodür çözeltisinden eklenerek bir dakika süre ile çalkalanır. Bu sürenin sonuda  20 mL saf su eklenerek oluşan iyodu sarı rengi değişene kadar sodyum tiyosülfat ile titre edilir. Nişasta indikatörü eklendikten sonra kloroform fazındaki mavi renk kayboluncaya kadar sodyum tiyosülfat ile titre edilir. 
 
Şahit deney için aynı işlemler örnek yerine saf su koyularak yapılır.


 
Hesaplamalar
 
1000 g örnekteki peroksit değeri miliekivalent olarak;
 
Peroksit Değeri = (V x N x1000) / m


N = Ayarlı tiyosülfat çözeltisinin normalitesi
V = Titrasyonda harcanan tiyosülfat çözeltisinden, şahit deney için harcanan tiyosülfat çözeltisinin hacminin çıkarılmış miktarı
m = Alınan örnek miktarı
 
Sonuç miliequiv/kg olarak verilir. Eğer mmol equiv/kg olarak verilmek isteniyorsa bulunan değer ikiye bölünür.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(99306 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Yemeklik Bitkisel Yağlarda Peroksit Sayısı Analizi Nasıl Yapılır?

Yemeklik Bitkisel Yağlarda Peroksit Sayısı Analizi Nasıl Yapılır?

Yemeklik Bitkisel Yağlarda Peroksit Sayısı Yöntemin Prensibi Peroksit sayısı yağlarda bulunan aktif oksijen miktarının ölçüsüdür. Peroksit varlığı, asidik bir çözeltide potasyum iyodürden ayrılan iyotun kanıtlanıp belirlenmesi ilkesine dayanır. Peroksit sayısı 12’ den büyük olan numulerde 0,01 N, 12’den az olan numuneler için i...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi