• notifications1
  • menü

Bugün : 23 Temmuz 2024 Salı

Ekmekte Nem Tayini

 

Yöntemin Prensibi

Gıdalarda nem miktarı, genelde etüvde kurutma yöntemi ile yapılmaktadır. Belli bir sıcaklık altında örnekteki suyun uçurulması ve ağırlık kaybından nem miktarının bulunması ilkesine dayanır. Örnekteki nem uçurulduktan sonra geriye kalan kurumaddedir.

 

Nem ile kuru madde arasında % nem = 100 - % kurumadde bağıntısı vardır.

 


Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  1. Petri kutusu veya nikel kurutma kabı
  2. Desikatör ve diski
  3. Terazi
  4. Etüv

 

Deneyin Yapılışı

Ekmekte nem tayini fırından çıktıktan 6 saat sonra yapılmalıdır. Eğer 6 saat sonra deney yapma imkanı yoksa ekmek ağırlığı tespit edilir ve analiz yapılacağı zaman tekrar tartılarak aradaki fark bulunur. Yüzde nem kaybı hesaplanır (R1).

 

Ekmek 4 eşit parçaya ayrılır. Parçalardan biri alınarak 3-4 mm kalınlıkta dilimlere ayrılır. Bu dilimler sabit tartıma getirilmiş kurutma kablarına koyularak tartım alınır. Kurutma kapları sıcaklığı 105°C’ a ayarlı etüvde 4-5 saat bekletilir. Desikatöre alınarak kapların soğuması sağlanır ve tekrar tartım alınır ve % nem kaybı bulunur (R2).

 

Kurutulan örnekler madde kaybı olmayacak şekilde bir havana aktarılarak iyice ezilir. İyice öğütülen örnek tekrar aynı kurutma kabına koyularak 135°C da 4-5 saat bekletilir. Desikatöre alınan kap soğuduktan sonra tartılarak % nem (R3) hesaplanır.
 
 

Hesaplamalar

Eğer deney fırından çıktıktan 6 saat sonra yapılabilmişşe Nem %  =  (R2+R3) - (R2xR3) / 100 formülünden hesaplanır.


                 
Eğer deney 6 saat sonra gerçekleştirilemediyse:

Nem % = (R1+R2+R3) -( R1xR2 )/100 + ( R1xR3 )/100 +( R3xR2 )/100 +(R1x R2xR3) / 10,000 formülünden hesaplanır.

R1= Ekmekteki iki tartım arasındaki % fark

R2 = Dilim halinde kurutulduktan sonra hesaplanan % nem

R3 = Öğütülüp kurutulduktan sonra hesaplanan % nem

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Funda

23.09.2021 14:57:53

referans aralığı nı öğrenebilirmiyim

(95231 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Ekmekte Nem Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Ekmekte Nem Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Ekmekte Nem Tayini Yöntemin Prensibi Gıdalarda nem miktarı, genelde etüvde kurutma yöntemi ile yapılmaktadır. Belli bir sıcaklık altında örnekteki suyun uçurulması ve ağırlık kaybından nem miktarının bulunması ilkesine dayanır. Örnekteki nem uçurulduktan sonra geriye kalan kurumaddedir. Nem ile kuru madde arasında % nem = 100 - % kurum...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi