• notifications1
  • menü

Bugün : 23 Haziran 2024 Pazar

Mineral Yağ Aranması

 
Yöntemin Prensibi
Bu yöntem ile bitkisel yağlara mineral yağların katılıp katılmadığı tespit edilir.

 

Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Deney tüpü
  • Cam boncuk
  • Cam Boru
  • Büret ( 50 mL)
  • Pipet ( 5 mL)
  • Su Banyosu

 

Kullanılan Kimyasallar
0.5 N etanollü potasyum hidroksit çözeltisi


Deneyin Yapılışı
Deney tüpüne 10 damla deney numunesi koyulur. Üzerine 5 mL etanollü potasyum hidroksit çözeltisi eklenir. Tüpün içerisine bir kaç tane kaynama taşı ve bir cam boru yerleştirilerek 20 dakika boyunca 90° C’ daki bir su banyosunda kaynatılır. Bu süre sonunda tüp alınarak üzerine büret yardımı ile 1 mL saf su eklenir ve iyice çalkalanır. Tüpün içerisinde bulanıklık oluşuncaya kadar su eklenmeye ve çalkalanmaya devam edilir. En az 5 mL saf su eklendikten sonra bulanıklığın oluşmaması mineral yağın bulunmadığını gösterir.


 
Bu deney sonucunda herhangi bir şüpheye düşülürse Yağlarda Sabunlaşmayan Madde Tayini yapılarak bulunan değer bitkisel yağ standardındaki değerlerle karşılaştırılmalıdır.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(42249 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Mineral Yağ Aranması Nasıl Yapılır?

Mineral Yağ Aranması Nasıl Yapılır?

Mineral Yağ Aranması Yöntemin Prensibi Bu yöntem ile bitkisel yağlara mineral yağların katılıp katılmadığı tespit edilir. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Deney tüpü Cam boncuk Cam Boru Büret ( 50 mL) Pipet ( 5 mL) Su Banyosu Kullanılan Kimyasallar 0.5 N etanollü potasyum hidroksit çözeltisi Deneyin Yapılışı Deney tüpüne 1...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi