• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Mayıs 2022 Pazartesi

Mineral Yağ Aranması

 
Yöntemin Prensibi
Bu yöntem ile bitkisel yağlara mineral yağların katılıp katılmadığı tespit edilir.

 

Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Deney tüpü
  • Cam boncuk
  • Cam Boru
  • Büret ( 50 mL)
  • Pipet ( 5 mL)
  • Su Banyosu

 

Kullanılan Kimyasallar
0.5 N etanollü potasyum hidroksit çözeltisi


Deneyin Yapılışı
Deney tüpüne 10 damla deney numunesi koyulur. Üzerine 5 mL etanollü potasyum hidroksit çözeltisi eklenir. Tüpün içerisine bir kaç tane kaynama taşı ve bir cam boru yerleştirilerek 20 dakika boyunca 90° C’ daki bir su banyosunda kaynatılır. Bu süre sonunda tüp alınarak üzerine büret yardımı ile 1 mL saf su eklenir ve iyice çalkalanır. Tüpün içerisinde bulanıklık oluşuncaya kadar su eklenmeye ve çalkalanmaya devam edilir. En az 5 mL saf su eklendikten sonra bulanıklığın oluşmaması mineral yağın bulunmadığını gösterir.


 
Bu deney sonucunda herhangi bir şüpheye düşülürse Yağlarda Sabunlaşmayan Madde Tayini yapılarak bulunan değer bitkisel yağ standardındaki değerlerle karşılaştırılmalıdır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 19968

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Mineral Yağ Aranması Nasıl Yapılır?

Mineral Yağ Aranması Nasıl Yapılır?

Mineral Yağ Aranması Yöntemin Prensibi Bu yöntem ile bitkisel yağlara mineral yağların katılıp katılmadığı tespit edilir. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Deney tüpü Cam boncuk Cam Boru Büret ( 50 mL) Pipet ( 5 mL) Su Banyosu Kullanılan Kimyasallar 0.5 N etanollü potasyum hidroksit çözeltisi Deneyin Yapılışı Deney tüpüne 1...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

Hintyağı Bitkisi Dünyanın En Zehirli Bitkisidir. Doğu Afrika, Hindistan’ın Doğal Bitkisidir. İçindeki Risin İsimli Toksin Özellikle Tohumlarında Fazladır. Tek Bir Tohum Yaklaşık 1-2 Gün İçinde Acı Verici Bir Ölüm Yaratır. Zehirlenme Başladıktan Sonra Durdurmak İmkansızdır Bir Panzehiri Yoktur. Kusma, Kanlı İshal Ve Yanma Hissi Başlıca Zehirlenme Belirtisidir.

SORHOCAM.COM

Tarım, gıda ve hayvancılık üzerine kurulmuş bir websitesidir. Websitemizde yetiştiricilik, hastalıklar, zararlılar vb. ile ilgili yazılar bulunmaktadır.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları