• notifications1
  • menü

Bugün : 18 Mayıs 2022 Çarşamba

Kakao Yağı Tayini

 

Yöntemin  Prensibi

Sütsüz çikolata numunesinde, toplam yağ, kakao yağına eşittir. Sütlü çikolatalarda ise, kakao yağı miktarını analitik olarak doğrudan tayin etmek mümkün olmadığı için; toplam yağ bulunup bundan süt yağı miktarının çıkarılması esasına dayanmaktadır.


 
Sütsüz Çikolatalar için
 
Kakao yağı (KY) = Toplam yağ (TY)


Sütlü Çikolatalar için
 
Kakao yağı (KY) = Toplam yağ (TY) - Sütyağı (SY)
 


Süt Yağı Tayini

Sütlü çikolata içindeki süt yağı miktarını bulmak için, numunede kakao ve süt yağından başka yağ yok ise çikolatadan elde edilen yağın Reichert Heissl sayısı ve çikolatadaki süt yağı oranı aşağıdaki formül yardımı ile hesaplanır.

 

Çikolatada Süt Yağı Miktarı (kütlece) =  [(A-B) x (C x TY) ] / (C-B)

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 05175

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sütlü Ve Sütsüz Çikolata Kakao Yağı Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Sütlü Ve Sütsüz Çikolata Kakao Yağı Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Kakao Yağı Tayini Yöntemin Prensibi Sütsüz çikolata numunesinde, toplam yağ, kakao yağına eşittir. Sütlü çikolatalarda ise, kakao yağı miktarını analitik olarak doğrudan tayin etmek mümkün olmadığı için; toplam yağ bulunup bundan süt yağı miktarının çıkarılması esasına dayanmaktadır. Sütsüz Çikolatalar için Kakao yağı (KY) = Toplam y...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

Mutluluk her şeyden önce vücut sağlığındadır.Curtis

SORHOCAM.COM

Tarım, gıda ve hayvancılık üzerine kurulmuş bir websitesidir. Websitemizde yetiştiricilik, hastalıklar, zararlılar vb. ile ilgili yazılar bulunmaktadır.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları