• notifications1
  • menü

Bugün : 23 Haziran 2024 Pazar

Kakao Yağı Tayini

 

Yöntemin  Prensibi

Sütsüz çikolata numunesinde, toplam yağ, kakao yağına eşittir. Sütlü çikolatalarda ise, kakao yağı miktarını analitik olarak doğrudan tayin etmek mümkün olmadığı için; toplam yağ bulunup bundan süt yağı miktarının çıkarılması esasına dayanmaktadır.


 
Sütsüz Çikolatalar için
 
Kakao yağı (KY) = Toplam yağ (TY)


Sütlü Çikolatalar için
 
Kakao yağı (KY) = Toplam yağ (TY) - Sütyağı (SY)
 


Süt Yağı Tayini

Sütlü çikolata içindeki süt yağı miktarını bulmak için, numunede kakao ve süt yağından başka yağ yok ise çikolatadan elde edilen yağın Reichert Heissl sayısı ve çikolatadaki süt yağı oranı aşağıdaki formül yardımı ile hesaplanır.

 

Çikolatada Süt Yağı Miktarı (kütlece) =  [(A-B) x (C x TY) ] / (C-B)

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(35719 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Sütlü Ve Sütsüz Çikolata Kakao Yağı Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Sütlü Ve Sütsüz Çikolata Kakao Yağı Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Kakao Yağı Tayini Yöntemin Prensibi Sütsüz çikolata numunesinde, toplam yağ, kakao yağına eşittir. Sütlü çikolatalarda ise, kakao yağı miktarını analitik olarak doğrudan tayin etmek mümkün olmadığı için; toplam yağ bulunup bundan süt yağı miktarının çıkarılması esasına dayanmaktadır. Sütsüz Çikolatalar için Kakao yağı (KY) = Toplam y...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi