• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Temmuz 2024 Cuma

Uygulamalar  Gıda Analizleri  Kavurmada Acılık Tayini (KREISS Yöntemi) 

Kavurmada Acılık Tayini (KREISS Yöntemi)

 

Kullanılan Malzemeler 

  • Deney tüpü
  • Terazi
  • Pipet (5,10 mL)
  • Balonjoje  (100 mL)

 

Kullanılan Kimyasallar

  1. Derişik hidroklorik asit (HCl)
  2. %1’lik eterde hazırlanmış floroglucin 

 

% 0,5’lik kobalt nitrat   Co(NO3)2.6H2O: 0,5 g kobalt nitrat  bir miktar saf su içerisinde çözülerek 100 mL’lik balonjojeye aktarılır ve hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır.


 
Deneyin Yapılışı

Deney tüpüne 5 g eritilmiş kavurma yağı alınarak üzerine 5 mL derişik hidroklorik asit eklenerek tüpün ağzı kapatılır ve kuvvetlice çalkalanır. Üzerine 5 mL floroglusin çözeltisi eklenerek tekrar kapak kapatılır ve kuvvetlice çalkalanır. 10 dakika bekletilir. Koyu pembe veya kırmızı - pembe renk görülmesi acılaşmanın varlığını gösterir.

 

Daha kesin bir sonuç verebilmek için % 0,5’lik kobalt nitrat  çözeltisinin rengine bakılarak kıyaslama yapılabilir. Örnek çözeltisinin asit katmanında oluşan renk  %0,5’lik kobalt nitrat  çözeltisinin renginden açık ise acılaşma yoktur, daha koyu ise acılaşma vardır denebilir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(22462 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Kavurmada Acılık Tayini (Kreiss Yöntemi) Analizi Nasıl Yapılır?

Kavurmada Acılık Tayini (Kreiss Yöntemi) Analizi Nasıl Yapılır?

Uygulamalar Gıda Analizleri Kavurmada Acılık Tayini (KREISS Yöntemi) Kavurmada Acılık Tayini (KREISS Yöntemi) Kullanılan Malzemeler Deney tüpü Terazi Pipet (5,10 mL) Balonjoje (100 mL) Kullanılan Kimyasallar Derişik hidroklorik asit (HCl) %1’lik eterde hazırlanmış floroglucin % 0,5’lik kobalt nitrat C...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi