• notifications1
  • menü

Bugün : 15 Haziran 2024 Cumartesi

Ette Sülfit Miktarının Saptanması
Et örneği sülfit içeriyorsa kurşun asetatlı kağıt siyaha dönmektedir.


Kullanılan Malzemeler

  • Blender
  • Terazi
  • Filtre kağıdı
  • Erlen (250 mL)
  • Mezür (100 mL)
  • Lastik tıpalar
  • Gutzeit tüpü
  • Pipet (10 mL)

 

 

Kullanılan Kimyasallar

Kurşun asetat çözeltisi (%10'luk): 10 g %99,5 saflıkta kurşun asetat trihidrat Pb (CH3COO)2.3H2O
90 ml saf su ile karıştırılır ve 10 dakika kaynar su banyosunda tutulur.


Hidroklorik asit çözeltisi (%20.6'lık): %38'lik HCl'den 100 ml alınıp 100 ml saf su ile karıştırılır


Granüler çinko: Arsenik ve sülfit içeriği olabildiğince düşük, 20 mesh'lik.
Sodyum sülfit: Susuz, %98 saf, toz formda.

 


Deneyin Yapılışı
25 g blenderden geçirilmiş et örneği 250 ml'lik erlene aktarılır. Üzerine %20,6'lık HCl'den 50 ml eklenir ve erlenin ağzı tıpa ile kapatılarak dikkatlice çalkalanır. Beyaz noktalı filtre kağıdının bir kısmı %10'luk kurşun asetat ile ıslatılır ve bundan şerit halinde hazırlanır. Kurşun asetatlı filtre kağıdı diğer filtre kağıtları arasında kurutulur. Gutzeit tüpünün sonuna kadar kurşun asetatlı filtre kağıdı yerleştirilir ve tüp yeni bir lastik tıpa ile kapatılır.


Kıyılmış eti ve hidroklorik asidi içeren erlenden tıpa çıkarılır. Üzerine 5 g granüler çinko (20 mesh) eklenir ve hemen Gutzeit tüpü erlenin üzerine geçirilerek kapatılır. Dikkatlice çalkalama yapılır. Aşırı köpürmeden kaçınılmalıdır.Kurşun asetatlı kağıdın rengi, eğer et örneği sülfit içeriyorsa bir kaç dakika içinde siyaha döner. Sonucun negatif olduğuna karar vermeden önce 10 dakika reaksiyon süresine izin verilmelidir.


Sülfürdiokside eşit sülfitin ppm olarak miktarı aşağıdaki işlemlerle belirlenir. Na2SO3'ün bilinen dizaynlarını içeren kıyılmış etlerden örnekler hazırlanır.
a. 100 g çekilmiş ete %98'lik sodyum sülfitten 0,0416g eklenir. Bu %50,83 SO2'e eşdeğerdir, iyice karıştırılır. Örnek karışımı 200 ppm SO2 eş değerini içerir.


b. Yukarıdaki 200 ppm'likten 50g alıp, 50 g çekilmiş et ile karıştırılır. Bu da 100 ppm SO2'ye eş değerdir.


c. 50, 25 ve 12 ppm'lik SO2 içeren et örnekleri aynı yöntemle hazırlanır. Taze etlerde doğal olarak oluşan sülfiti belirlemek için sülfit ilave edilmiş et örneği dealınır.


d. 12, 25, 50, 100 ve 200 ppm SO2 içeren altı örnek kurşun asetatlı kağıtla muamele edilir.
Et  kullanılmayan bir örnek de (kör) hazırlanır. Her yedi örnek de 5 dakika izlenir.
Kuruduktan sonra, bu test kağıtları miktar saptaması yapılacak sülfit içeriği bilinmeyen etlere ait kağıtlara karşı standart olarak kullanılır.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(14764 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Ette Sülfit Miktarının Saptanması Nasıl Hesaplanır?

Ette Sülfit Miktarının Saptanması Nasıl Hesaplanır?

Ette Sülfit Miktarının Saptanması Et örneği sülfit içeriyorsa kurşun asetatlı kağıt siyaha dönmektedir. Kullanılan Malzemeler Blender Terazi Filtre kağıdı Erlen (250 mL) Mezür (100 mL) Lastik tıpalar Gutzeit tüpü Pipet (10 mL) Kullanılan Kimyasallar Kurşun asetat çözeltisi (%10 luk): 10 g %99,5 saflıkta kurşun asetat trihidr...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi