• notifications1
  • menü

Bugün : 9 Şubat 2023 Perşembe

Asetilmetil Karbinol Testi

 

Deneyin Prensibi
 
Bu deneyin yapılmasındaki amaç sirkenin üzümden, diğer meyvelerden veya zirai ürünlerden biyolojik yolla üretilip üretilmediğinin göstergesidir.


 
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

  • Balonjoje(1000 mL)
  • Erlen (100mL)
  • Pipet (10 mL)
  • Terazi


 
Kullanılan Kimyasallar
 
Fehling I çözeltisi: 69,278 g bakır sülfat (CuSO4.5H2O) 250 mL saf suda çözülerek 1 litrelik balonjojeye aktarılır. Hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır. Çözelti süzüldükten sonra kahverengi şişede ağzı sıkıca kapatılarak uzunca süre saklanabilir.
 
Fehling II çözeltisi: 346 g potasyum sodyum tartarat (KNa-tartarat.4H2O) (Merck 1.08087) tartılarak bir miktar saf suda çözülür. 100 g sodyum hidroksit (Merck 1.06498) tartılıp buda bir miktar saf suda çözülür ve iki çözelti birbiri ile karıştırılıp 1 litrelik hacme saf su ile tamamlanır. 48 saat beklendikten sonra süzülür. Bu çözelti en fazla 2 ay saklanabilir.
 
%40’lık NaOH (gram/hacim) çözeltisi

 


Deneyin Yapılışı
 
100 mL sirke örneği NaOH çözeltisi ile nötrleştirildikten sonra damıtılır. Damıtılan bu üründen 25 mL bir erlene alınır.  Fehling I ve Fehling II çözeltilerinde eşit oranda karıştırılarak 25 mL’lik bir çözelti hazırlanır. Bu çözelti erlendeki örnek üzerine eklenir. Karışım bir kaç saat bekletilir. Bu süre maksimum 24 saat olmalıdır.


 
Değerlendirme
 
Bekleme sonunda çözeltinin dibinde kırmızı (CuO) çökeleği oluşursa sirkenin doğal olduğu ve fermantasyon sonucunda elde edildiği anlaşılır.
 
Biyolojik fermantasyonla elde edilen sirke ürününde dipte çok az bir tortuya rastlanır.
 
Derişik asetik asidin seyreltilmesi ile elde edilen yapay sirkelerde ise bu tortu hic oluşmaz.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 28651

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Asetilmetil Karbinol Testi Nasıl Yapılır?

Asetilmetil Karbinol Testi Nasıl Yapılır?

Asetilmetil Karbinol Testi Deneyin Prensibi Bu deneyin yapılmasındaki amaç sirkenin üzümden, diğer meyvelerden veya zirai ürünlerden biyolojik yolla üretilip üretilmediğinin göstergesidir. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Balonjoje(1000 mL) Erlen (100mL) Pipet (10 mL) Terazi Kullanılan Kimyasallar Fehling I çözeltisi: 69,...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İki nimet vardır ki,insanlar onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler.Onlardan biri sıhhat,diğeri de boş vakittir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya