• notifications1
  • menü

Bugün : 23 Mart 2023 Perşembe

KANTARON (Hypericum perforatum)

Hypericum (binbirdelikotu) türlerinin yapraklarındaki şeffaf noktacıklardan dolayı bitkiye türkçe bu isim verilmiştir. Anadolu’da 50’den fazla türü yetişir. Kantaron ülkemizin doğal alanlarında geniş bir yayılma alanı olan tıbbi bitkilerimizdendir.

Kantaron sorhocam ile ilgili görsel sonucu

H. perforatum (sarı kantaron) Anadolu’da yaygın 20-80 cm boyunda bir türdür. Yapraklarında örtü tüyleri bulunmaz, fakat çok sayıda salgı tüyü ile kaplıdır. Çiçekleri dallanmış topluluklar halindedir. Petalleri altın sarısı renkli, küçük siyah beneklidir. Çiçekli dallar zeytin yağı içinde maserasyona bırakılarak “Kantaron yağı” elde edilir. Kantaron yağı halk arasında yara iyi edici olarak yaygın olarak kullanılır. Ayrıca sedatit özelliklerinden dolayı John’s Wort peraparatı ile dünyada önemli bir pazar oluşturmuştur.

Kantaron sorhocam ile ilgili görsel sonucu

Kantaron çok yıllık bir bitki olup kullanılan kısımları toprak üstü herbalarıdır. Ülkemiz koşullarında kültüründe hiçbir problemle karşılaşmadan kültürü kolaylıkla yapılabilmektedir. Hyperisin kaynağı olarak kültürü yapılan kantaron kolaylıkla kültürü yapılan bir tıbbi bitkidir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 76155

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kantaron (Hypericum Perforatum) Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kantaron (Hypericum Perforatum) Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

KANTARON (Hypericum perforatum) Hypericum (binbirdelikotu) türlerinin yapraklarındaki şeffaf noktacıklardan dolayı bitkiye türkçe bu isim verilmiştir. Anadolu’da 50’den fazla türü yetişir. Kantaron ülkemizin doğal alanlarında geniş bir yayılma alanı olan tıbbi bitkilerimizdendir. H. perforatum (sarı kantaron) Anadolu’da yay...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Aşktan korkmak, yaşamdan korkmak demektir ve yaşamdan korkanlar şimdiden üç kez ölmüşlerdir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya