• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Eylül 2023 Salı

KANTARON (Hypericum perforatum)

Hypericum (binbirdelikotu) türlerinin yapraklarındaki şeffaf noktacıklardan dolayı bitkiye türkçe bu isim verilmiştir. Anadolu’da 50’den fazla türü yetişir. Kantaron ülkemizin doğal alanlarında geniş bir yayılma alanı olan tıbbi bitkilerimizdendir.

Kantaron sorhocam ile ilgili görsel sonucu

H. perforatum (sarı kantaron) Anadolu’da yaygın 20-80 cm boyunda bir türdür. Yapraklarında örtü tüyleri bulunmaz, fakat çok sayıda salgı tüyü ile kaplıdır. Çiçekleri dallanmış topluluklar halindedir. Petalleri altın sarısı renkli, küçük siyah beneklidir. Çiçekli dallar zeytin yağı içinde maserasyona bırakılarak “Kantaron yağı” elde edilir. Kantaron yağı halk arasında yara iyi edici olarak yaygın olarak kullanılır. Ayrıca sedatit özelliklerinden dolayı John’s Wort peraparatı ile dünyada önemli bir pazar oluşturmuştur.

Kantaron sorhocam ile ilgili görsel sonucu

Kantaron çok yıllık bir bitki olup kullanılan kısımları toprak üstü herbalarıdır. Ülkemiz koşullarında kültüründe hiçbir problemle karşılaşmadan kültürü kolaylıkla yapılabilmektedir. Hyperisin kaynağı olarak kültürü yapılan kantaron kolaylıkla kültürü yapılan bir tıbbi bitkidir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 16485

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kantaron (Hypericum Perforatum) Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kantaron (Hypericum Perforatum) Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

KANTARON (Hypericum perforatum) Hypericum (binbirdelikotu) türlerinin yapraklarındaki şeffaf noktacıklardan dolayı bitkiye türkçe bu isim verilmiştir. Anadolu’da 50’den fazla türü yetişir. Kantaron ülkemizin doğal alanlarında geniş bir yayılma alanı olan tıbbi bitkilerimizdendir. H. perforatum (sarı kantaron) Anadolu’da yay...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hintyağı Bitkisi Dünyanın En Zehirli Bitkisidir. Doğu Afrika, Hindistan’ın Doğal Bitkisidir. İçindeki Risin İsimli Toksin Özellikle Tohumlarında Fazladır. Tek Bir Tohum Yaklaşık 1-2 Gün İçinde Acı Verici Bir Ölüm Yaratır. Zehirlenme Başladıktan Sonra Durdurmak İmkansızdır Bir Panzehiri Yoktur. Kusma, Kanlı İshal Ve Yanma Hissi Başlıca Zehirlenme Belirtisidir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya