• notifications1
  • menü

Bugün : 14 Temmuz 2024 Pazar

KANTARON (Hypericum perforatum)

Hypericum (binbirdelikotu) türlerinin yapraklarındaki şeffaf noktacıklardan dolayı bitkiye türkçe bu isim verilmiştir. Anadolu’da 50’den fazla türü yetişir. Kantaron ülkemizin doğal alanlarında geniş bir yayılma alanı olan tıbbi bitkilerimizdendir.

Kantaron sorhocam ile ilgili görsel sonucu

H. perforatum (sarı kantaron) Anadolu’da yaygın 20-80 cm boyunda bir türdür. Yapraklarında örtü tüyleri bulunmaz, fakat çok sayıda salgı tüyü ile kaplıdır. Çiçekleri dallanmış topluluklar halindedir. Petalleri altın sarısı renkli, küçük siyah beneklidir. Çiçekli dallar zeytin yağı içinde maserasyona bırakılarak “Kantaron yağı” elde edilir. Kantaron yağı halk arasında yara iyi edici olarak yaygın olarak kullanılır. Ayrıca sedatit özelliklerinden dolayı John’s Wort peraparatı ile dünyada önemli bir pazar oluşturmuştur.

Kantaron sorhocam ile ilgili görsel sonucu

Kantaron çok yıllık bir bitki olup kullanılan kısımları toprak üstü herbalarıdır. Ülkemiz koşullarında kültüründe hiçbir problemle karşılaşmadan kültürü kolaylıkla yapılabilmektedir. Hyperisin kaynağı olarak kültürü yapılan kantaron kolaylıkla kültürü yapılan bir tıbbi bitkidir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(17358 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Kantaron (Hypericum Perforatum) Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Kantaron (Hypericum Perforatum) Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

KANTARON (Hypericum perforatum) Hypericum (binbirdelikotu) türlerinin yapraklarındaki şeffaf noktacıklardan dolayı bitkiye türkçe bu isim verilmiştir. Anadolu’da 50’den fazla türü yetişir. Kantaron ülkemizin doğal alanlarında geniş bir yayılma alanı olan tıbbi bitkilerimizdendir. H. perforatum (sarı kantaron) Anadolu’da yay...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi