• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Temmuz 2024 Cuma

Sümbül Çiçeği

Latince :Hyacinthus orientalis
Familya : Liliaceae
Anavatanı : Ortadoğu ve Anadolu
Mekan : Dış Mekan
Grup : Mevsimlik Çiçekler

Sümbül Çiçeği

Tanımı: 20-30 cm kadar boylanabilen sümbül, iki yıllık soğanlı ve dayanıklı otsu bitkidir. Yeşil renkli şerit biçiminde yaprakları vardır. Kış mevsiminin sonlarına doğru başakçıklar oluşturarak açan çiçekleri;  mavi, mor, pembe ile sarının çeşitli tonlarında ve beyaz renktedir.

 

Işık İsteği: Doğrudan güneş istemez.

 

Sıcaklık İsteği: Hava akımı iyi, yazın güneşli ve sıcak yerlere ihtiyaç duyar. Ancak serin yerlere de uyum gösterebilirler.

 

Toprak İsteği: İyi gübrelenmiş, derin işlenmiş ve yaprak çürüntüsü içeren kumlu topraklarda iyi gelişirler. Ancak sümbüller hemen hemen her toprakta rahatlıkla yetiştirilebilir.

 

 

Sulama: Bakımı kolay ve zahmetsizdir. Toprak kuruyunca su verilmesi yeterlidir.

 

Üretimi: Soğan ile çoğaltılır.

 

Hastalık ve Zararlılar: Pas Hastalığı, gri küf, çiçek çürüklüğü gibi hastalıklar ile sümüklü böcek zararlısı çok sık görülmektedir. 

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi