• notifications1
  • menü

Bugün : 2 Mart 2024 Cumartesi

Massengena Bitkisi

  • Latince : Dracaena fragrans "massangeana"
  • Familya : Asparagaceae
  • Anavatanı : Asya ve Afrika
  • Mekan : İç Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Massengena Bitkisi

Tanımı: Yaprakları rozet şeklinde, parlak yeşil renklidir. Yaprakların üzerinde açık renkli çizgiler bulunmaktadır. Çiçekleri salkım şeklinde sarı renkli güzel kokuludur.

 

Işık İsteği: Işıklı ortamları sever. Işığın yetersiz olduğu ortamlarda ise, aydınlatıcılar ile desteklenmelidir.

 

Sıcaklık İsteği: Kış aylarında 16°C, yaz aylarında ise 29°C sıcaklık isterler. Bitki 10 0C’ ye kadar canlılığını devam ettirebilir.

 

Sulama: Yaz aylarında bol su verilmeli, sabah akşam yapraklara su püskürtülmelidir. Kış aylarında ise verilen su miktarı azaltılmalıdır.

 

 

Gübreleme: ilkbahar ve yaz ayları boyunca iki haftada bir yapraklı bitkiler için hazırlanmış gübrelerle gübreleme yapılır.

 

Saksı Değişimi: Saksı değiştirme işlemi genç bitkiler her yıl, yaşlı bitkiler ise 2-3 yılda bir ilkbaharda yapılır.

 

Budama: Yaprakları solduktan sonra bitkinin tekrar yapraklanması için çürüyen yapraklar makas yardımı ile kesilip atılmalıdır.

 

Üretimi: Gövde ve tepe çelikleri ve hava daldırma yöntemleri ile çoğaltılır.

 

Hastalık ve Zararlılar: bakteriyel yaprak leke hastalığı ve kök çürüklüğü hastalıkları ile kırmızı örümcekler, thripsler ve unlu bit zararlılarına çok sık rastlanmaktadır.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi