• notifications1
 • menü

Bugün : 18 Nisan 2024 Perşembe

Bit Nedir Nasıl Bulunur?

Bit çok eski zamanlardan bu yana insanlık için bir sorun olagelmiştir. Baş biti (Pediculus capitis) saçın baş derisine yakın bir yerinde yaşar. Bit en çok boyundan yukarı, başa doğru giden ve şakakları kapsayan T şeklindeki bölgede rahat eder. Bitin tek besin kaynağı insan kanıdır. Erişkin bir bit üreyebilmek için günde iki kez kana ihtiyaç duyar. 

Bit çeşitleri

Baş biti uçamayan ve sıçrayamayan kanatsız bir böcektir. Erişkin bitler 2-3 mm uzunluğundadır ve renkleri neredeyse yarı saydam ile siyah arasında değişkenlik gösterir.  Baş bitinin sürünmesini ve saç tellerine tutunmasını sağlayan 3 bölümden oluşan bacakları vardır.  Bitler kuru saçın üzerinde son derece hızlı bir şekilde hareket ederler. Bir bit tarağı kullanılmadığı takdirde görülebilmeleri neredeyse olanaksızdır. 

 

İnsan biti ne renk olur?

Bitler neredeyse bir susam tohumu boyutundadır. 2-3 mm uzunluğunda ve gri ya da ten rengindedir.

 

Bit ilk nasıl oluşur?

Beyaz veya açık gri ise, bitler yumurtadan çıkmıştır. Bit yumurtaları, yerleştirildikten sonra 1-2 hafta içinde yumurtadan çıkar. Kafadaki sirkeyi (Bit yumurtası) veya bitleri görmenin yanı sıra kaşıntı ya da kafa derisinde hareket eden bir şey hissi varsa bu bitlerin olabileceği anlamına gelir.

 

Saç biti nasıl çoğalır?

Bitler tükürük üreterek ve bunları deriye bırakarak çoğalırlar. Yaşam süreleri bir hafta olmasına rağmen hızla çoğaldıkları için aylarca deride yaşamlarını yenilerek artırmaktadırlar. Bitlerin büyük boyda olanları; elbise bitleridir. 4mm boyunda olan bu bitler görüldükleri için yok edilebilirler.

 

Bit kaşıntısı nasıl olur?

Saç kılını yapışarak özellikle ense bölgesinde kaşıntı ile kendini gösterir. Kaşınma sonucu derinde aşınmalar ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Kıllara yapışan bitler yalnızca saçlarda değil kasık, koltuk altında da görülmektedir.

 

Bit hangi ortamlarda yaşar?

Bit, asalak bir canlı olduğundan yaşamını sürdürebilmesi için her zaman konaklayabileceği bir yere ihtiyacı vardır. Bu nedenle, insan vücudu dışında sadece 48 saat canlı kalabilir. Yaşamak için kafa derisindeki en sıcak yerleri, yani kulak arkalarını veya ense çukurunu tercih ederler.

 

Bitler kafada ne yapar?

Saç biti

Bitlenmede ilk olarak yumurtalar bulaşarak saç kılına yapışır ve kepek gibi görünür. Saçtan kolaylıkla ayrılmayıp, saçlı deride şiddetli kaşınma yapar. ... Ense bölgesindeki kaşınma biti baş bitlenmesi için uyarıcı olmalıdır. Çıplak gözle muayenede çoğu kez “sirke” denilen bit yumurtalarını görmek mümkündür.

 

Saç biti ne ile beslenir?

Bitler, hayatta kalmak için başka bir canlıdan beslenmelidir. Ana besin kaynakları da insan kanıdır ve bunu da kafatasınızdan alırlar. Bitler uçamaz veya zıplayamaz.

 

Saç biti başka yerde yaşar mı?

Bitler, insanların ve memeli hayvanların derilerinde asalak olarak yaşarlar ve kan emerek beslenirler. ... İnsan vücudunda ise 30 gün boyunca yaşayabilir. Bit yumurtaları insan vücudu dışında kumaş ve battaniyelerde yaklaşık 10-15 gün boyunca canlı kalabilirler.

 

Bit kulağa girer mi?

Bit, saçlı deriden kan emerek beslenir. Bitler girdikleri saçın rengine uyum gösterirler, bu nedenle de görülmeleri zordur. En çok kulak arkasında ve ensede görünürler. Bazen kaşıntı çok fazla olduğunda deride yaraya neden olabilir.

 

Saç kendi kendine bit üretir mi?

Saç kendi kendine bit üretmez böyle bir şey mümkün değildir. ... Bitlenme durumunda bit yumurtaları saç kılına bulaşır ve kepek görünümündedir. Saça bulaşan bitler saç derisinde aşırı kaşınmaya neden olur ve saçtan temizlenmesi zordur.

 

Bit kafada nasıl oluşur?

Saç biti genellikle hasta bir kişiyle yakın fiziksel temas sonucunda bulaşır. Özellikle kafa kafaya değecek şekilde olan temaslar bulaşmayı çok kolaylaştırır. Okul öncesi ve okul çağı çocuklarının oyunlarında fiziksel temas ihtimali arttığı için saç biti bu yaşlarda en sık görülür

 

Bit için kesin çözüm nedir?

Aynı oranda olmak şartıyla beyaz sirke ve suıyu bir kaba koyup karıştırın. Oluşan karışımı tüm saça ve saç derilerine sürüp 1-2 saat bekletin. Daha sonra ince aralıklı bit tarağı ile saçlarınızı tarayıp ölü bitleri saçınızdan uzaklaştırın. Son olarak saçınızı şampuanlayıp yıkayın ve durulayın.

 

Saç biti nasıl yok edilir?

Saçlardaki bitleri temizlemek için sirke, mayonez, vazelin, zeytinyağı ve sarımsak kullanılabilir. Sirke ile saçtaki tüm bitler temizlenebilir. Özellikle de saçtaki bit temizliğinde beyaz sirke kullanılmalıdır. Aynı oranda beyaz sirke ve su bir kaba alınır.

 

Herkese geçebilir!

 1. Bit ten rengi, saç rengi veya din ayrımı olmaksızın herkesin üzerinde yaşayabilir.
 2. Biti kanla besleyebileceğiniz bir saç derisi ve saça sahipseniz, o zaman bitin genlerini geleceğe aktarmak için çok uygun bir adaysınız.
 3. Saç biti baş/saç temasıyla geçer.
 4. Böceklerden etkilenenler çoğu zaman 3 ile 12 yaş arasındaki çocuklar olmaktadır.
 5. İnsanlardaki baş bitleri ev hayvanlarında yaşamazlar.
 6. Dişi bir bit günde 8’e kadar yumurta üretebilmektedir.
 7. Çiftleşmeden sonra dişi bit 56 sirke (yumurta) üretebilir.
 8. Sirkelerin büyüklüğü 0.3 x 0.8 mm’dir .(Sirkeler küçük kum taneciklerine benzer).
 9. Dişi bitler sirkelerini bir salgı kullanarak saç tellerine bağlarlar, sirkeler böylelikle saça  ”yapışırlar”.. 
 10. Sirkeler saç derisinden yaklaşık olarak birkaç santimetre yukarıya bırakılır ve 6-8 gün sonra çatlarlar. 
 11. Sirkenin bırakılmasından itibaren, larvanın bit haline gelip yeni bir sirke üretmesine kadar yaklaşık 3 hafta geçmektedir. 
 12. Bir baş bitinin normal ömrü yaklaşık 6 hafta kadardır.
 13. Kendiliğinden saçtan dökülen bitler genellikle ölmek üzere olanlardır.

 

Bit nasıl bulunur?

Başınızı beyaz bir havlunun üzerine eğip saçınızı bir bit tarağıyla tararsanız bitleri bulmak daha kolay olacaktır. Saçınızı kuruyken tarayın. Bir lavabo ya da küvetin üzerinde bir örtü veya benzeri bir kumaş parçası kullanarak eğilin. Baş biti en çok karanlık ve sıcak ortamda barınır ve bu noktalara da saçınızı tararken öne eğildiğinizde ulaşabilirsiniz. En ufak bir hareket varsa, bunun büyük olasılıkla baş biti olduğundan emin olabilirsiniz.  

 

Bit ile ilgili aramalar

Sirke nasıl anlaşılır, Bit nasıl Oluşur izle, Bit nasıl ürer, Bit nasıl temizlenir, Bit yumurtası nasıl temizlenir, Siyah bit, Saçta bit olmadan sirke olur mu, Uzun saçtan bit nasıl temizlenir

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi