• notifications1
  • menü

Bugün : 27 Ocak 2023 Cuma

Çuha Çiçeği

  • Latince :Primula officinalis
  • Familya : Primulaceae
  • Anavatanı : Çin
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Tanımı: Rozet şeklinde tüylü, açık yeşil renkli yaprakları vardır.  Kış-ilkbahar dönemi boyunca turuncu, sarı, beyaz, pembe, mor, kırmızı gibi değişik birçok renkte çiçek açmaktadır. Bahçe düzenlemelerinde, saksılı olarak iç mekan ve balkon bitkisi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Işık İsteği: Doğrudan güneş ışığı istemez, dolaylı ışıklardan yararlanır.

 

Sıcaklık İsteği: Yaz boyunca serin bir yerde bulundurulmalıdır. Kış aylarında ise ortam sıcaklığı 14-15 oC altına düşmemelidir.

 

Toprak İsteği: Torf ile zenginleştirilmiş hafif yapılı toprak karışımlarında yetiştirilmelidir. Bitkinin yetiştirildiği toprak her zaman nemli tutulmalıdır.

 

Sulama: Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak susuz bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için ayda en az iki kez sulanmalıdır.

 

Budama: Solan çiçeklerin uzaklaştırılması çiçeklenme süresini uzatır.

 

Üretimi: Tohum ya da bitki köklerinden ayırma yöntemleriyle üretilir.

 

Hastalık ve Zararlılar: Önemli hastalıkları virüs, kök ve gövde çürüklüğü, külleme, pas ve kurşuni küf; zararlıları ise nematod, salyangoz ve sümüklü böcek, yaprak biti, unlu bit ve toprak kurtlarıdır. 

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 79391

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Çuha Çiçeği

Çuha Çiçeği

Çuha Çiçeği Latince :Primula officinalis Familya : Primulaceae Anavatanı : Çin Mekan : Dış Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: Rozet şeklinde tüylü, açık yeşil renkli yaprakları vardır. Kış-ilkbahar dönemi boyunca turuncu, sarı, beyaz, pembe, mor, kırmızı gibi değişik birçok renkte çiçek açmaktadır. Bahçe düzenlemelerinde, saksıl...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hayat bir öyküye benzer, önemli olan yanı eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya