• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Aralık 2022 Perşembe

Ateş Dikeni Ağacı

  • Latince :Pyracantha sp.
  • Familya : Rosaceae
  • Anavatanı : Güneydoğu Avrupa
  • Mekan : İç Mekan
  • Grup : Çalılar

Ateş Dikeni Ağacı

Tanımı: Yaz kış yeşil kalabilen her dem yeşil 3 metreye kadar boylanabilen çalı formunda bir bitkidir. İnce uzun ve oval yaprakları vardır. Salkım şeklinde sarımtırak ve beyaz çiçekler açar. Koyu kırmızı, kırmızı turuncu ve sarı renkli, üzüm salkımı şeklinde meyveleri olur. Meyveleri halk arasında "Köpek Elması, Tavşan Elması, Kuş Elması" olarak da bilinir.

 

Işık İsteği: Bol ışığa, az suya ihtiyaç duyar.

 

Sıcaklık İsteği: Ilıman yerleri sever. En önemli özellikleri soğuğa ve kuraklığa dayanıklı olmasıdır. -15 derece sıcaklıklara dayanabilmektedir.

 

Toprak İsteği: Üzerinde geliştiği toprakta çok besin öğesi aramaz. Bitki besince zengin, humuslu, nemli topraklarda daha iyi gelişir.

 

Sulama:  Suya çok ihtiyaç duyan bir bitki olmadığı için yaz ayları dışında sulamaya dikkat etmeye gerek yoktur.

 

Gübreleme: İlkbahar aylarında yanmış ahır gübresi verilmesi bitki gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

 

Budama:  Budamaya yatkın bir türdür.

 

Üretimi: Çelik ve tohumla.

 

Hastalık ve Zararlılar: Kara leke hastalığının yanı sıra kırmızı örümcek ve sürgün aşamasında yaprak bitleri gibi zararlılarla mücadele edilmelidir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 05572

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Ateş Dikeni Ağacı

Ateş Dikeni Ağacı

Ateş Dikeni Ağacı Latince :Pyracantha sp. Familya : Rosaceae Anavatanı : Güneydoğu Avrupa Mekan : İç Mekan Grup : Çalılar Tanımı: Yaz kış yeşil kalabilen her dem yeşil 3 metreye kadar boylanabilen çalı formunda bir bitkidir. İnce uzun ve oval yaprakları vardır. Salkım şeklinde sarımtırak ve beyaz çiçekler açar. Koyu kırmızı, kırmızı t...

Ateş Çiçeği

Ateş Çiçeği

Ateş Çiçeği Latince :Salvia splendens Familya : Lamiaceae Anavatanı : Brezilya Mekan : Dış Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: Bir yıllık, iki yıllık ve çok yıllık otsu-odunsu bitkilerdir. Yeşil renkli köşeli gövdesi, çok dallı sürgünleri vardır. Oval biçimli kenarları dişli, sivri uçlu, yeşil renkli yaprakları vardır. Başak ve s...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İnsanın mutluluğunun temeli hak ve adalet konusunda toplanır. Bir insana yapılan haksızlık bütün toplumu yaralar. Hak ve adalet hissi bireylerden başlamalıdır. Ve insan, bireyin mutluluğunun kendi mutluluğu için şart olduğuna inanmalıdır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya