• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Kasım 2023 Çarşamba

Benjamin Ağacı

  • Latince :Ficus benjamina
  • Familya : Moraceae
  • Anavatanı : Tropikal Asya
  • Mekan : İç Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Tanımı: Muhteşem yapraklarıyla her zaman ilgi çeken bir bitkidir. Oval biçimli, ucu sivri, parlak yeşil veya alacalı, çok canlı görünüşte yaprakları ve ağaçsı görüntüsüyle ev dekorasyonlarında kullanılan en popüler salon bitkilerinden biridir. Dalları ince olduğundan aşağıya doğru sarkık durur. 1,5 metreye kadar uzayabilirler ve yeterince yer sağlanırsa çevresine 1, 2 m kadar yayılabilir.

 

Işık İsteği: Doğrudan güneş ışığı istemez.

 

Sıcaklık İsteği:  Yıl boyunca oda sıcaklığında tutulmalıdır. Kış aylarında sıcaklık en az 15 °C olmalıdır.

 

Toprak İsteği: Asitli ve nötr topraklar tercih edilmelidir.

 

Sulama: Yaz ve ilkbahar aylarında normal düzenli sulanmalı ve yapraklara bolca su püskürtülmelidir. Ancak aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Sonbahar ve kış aylarında daha az suya gereksinim duymaktadır.

 

Gübreleme: Yaz aylarında iki hafta arayla besin maddesi verilmelidir.

 

Saksı Değişimi: Gerektiğinde ilkbaharda saksı değişimi yapılmalıdır.

 

Budama: Dallanmayı teşvik ettiği için kurumuş dalların budanması faydalıdır.

 

Üretimi: Gövde çelikleri ve tepe çelikleri ile çoğaltılır.

 

Hastalık ve Zararlılar: Yetersiz ya da aşırı sulama, kış aylarında düşük sıcaklıklar, hava akımı ve saksı değişimi esnasında aşırı budama gibi sebepler nedeniyle yapraklarda sararma, solma ve bozulmalar görülebilir.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya