• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Temmuz 2024 Cuma

Begonvil (Gelin duvağı) Çiçeği Özellikleri

  • Latince :Bougainvillea spectablis
  • Familya : Nyctaginaceae
  • Anavatanı : Brezilya
  • Mekan : İç Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Begonvil (Gelin Duvağı)

Tanımı: Küçük sarı yıldız şeklinde olan gerçek çiçeklerinin etrafını, genelde pembe, mor, leylak rengi nadiren kırmızı, beyaz, sarı renklerde çiçek şeklinde farklılaşmış yapraklar çevreleyen bir ağaçsı bitkidir.

 

Işık İsteği: Yazın sıcak güneşli ve hava akımı iyi, aydınlık ve serin bir yerde tutulmalıdır.

 

Sıcaklık İsteği: Ilıman iklim bitkisi olduğundan kışı soğuk geçiren yerlerde iç mekânlarda yetiştirilebilir. Karasal iklimli yerlerde kışın dona karşı çok hassastır.

 

Toprak İsteği: Süzek bahçe toprağını tercih eder.

 

Sulama:  Dona ve kuraklığa karşı çok hassas olan begonviller, yaz aylarında özellikle çok daha fazla su istemelerine rağmen çiçeklenme zamanında az su verilmesi uygun olur. Büyümelerini tamamladıktan sonra su istekleri minimumdur. Kış aylarında derinden budanırlarsa muhtemel don tehlikesine karşı önlem alınmış olabilir. 

 

Gübreleme: Gelişme döneminin başlangıcında ağustos ayına kadar haftada bir besin maddesi takviyesi yapılmalıdır.

 

Saksı Değişimi: Mart ayında budanıp saksısı değiştirilmelidir.

 

Üretimi: Yarı odunsu çelikler ile çoğaltılır. 

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi