• notifications1
  • menü

Bugün : 3 Aralık 2022 Cumartesi

Günümüzde zamanımızın büyük bölümünü bilgisayar başında geçiriyoruz. Klavye başında çay içiyoruz, yemek yiyoruz.  Bu durum özellikle klawyenin kirlenmesi, tozlanmasına, arasına pisliklerin dolmasına neden oluyor. Peki klavyemizi nasıl temiz tutabiliriz? Ya da temizleyebiliriz?

Basit Seviye Klavye Temizliği

Klavyeyi en basit temizleme yöntemi bilgisayardan sökülmesi ardından ters çevrilerek hafifce vurularak aralara girmiş olan kırıntı, tüy, toz gibi pisliklerin dökülmesini sağlamaktır.

 

Orta Seviye Klavye Temizliği

Bu temizleme için önce klavyenizi bilgisayardan ayırın. Şimdi temizlik işlemine geçebiliriz.

Bir kulak temizleme pamuğu kullanarak klavyenizin tuşları arasını iyice temizleyebilirsiniz. Pamuğun hafifçe nemlendirerek, biraz da deterjan kullanarak klawyenin temizliğinizi yapabilirsiniz. Eğer kulak pamuğu bulamıyorsanız, ince uclu bir tornavida da bu işlevi görebilir. Tornavidanın ucuna bez sararak da temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Tornivada yardımıyla sökebilirsiniz; klavyemizi ters çevirip arka kısmındaki vidaları tornavida yardımıyla sökebilirsiniz. Klavyeyi söktükten sonra üst kısmı ve tuş takımını olduğu gibi ayırın. Yumuşak lastik kısımlara dokunmayın çünkü, bu lastik kısımları suya temas ettirdiğiniz durumda tuşlarınız eskisi gibi yumuşak çalışmaz. Esnekliğini kaybeder, sertleşir…

Klavyemizin bu üst kısmında hiç bir elektronik devre olmadığından suya temas etmesinde sakınca yoktur. Bu kısmı istediğimiz şekilde lavaboda yada bir kova içersinde fırça yada sünger yardımı ile yıkayabilirsiniz.

Klavyemizin yıkama işlemini tamaladıktan sonra havadar bir yerde iyice kuruyana kadar bekleyin. İyice kuruduğundan emin olun. Özellikle tuşlarının aralarında su kalma ihtimali yüksektir.

Kurutma işlemi bittikten sonra yine üst kısmı söktüğünüz şekilde monte edin. Klavyemiz tertemiz bir şekilde, üzerine yeni düşecek sigara küllerine, çekirdek kabuklarına ve saç tellerine kurbanı olmaya hazırdır.

Ayrıca hava üfleyen kompresörler de temizleme işleminde yardımcı olabilir. Böylece klavyenizi, uğraşmadan, hava üfleterek, içinde bulunan pisliklerden kurtarabilirsiniz.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 05544

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Arılar, yarım kilo bal yapabilmek için iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya