• notifications1
  • menü

Bugün : 3 Aralık 2022 Cumartesi

Organik Ev Yapımı Böcek İlaçları

Sarımsak karışımı;

Yaprak biti, kırmızı örümcek, beyaz sinek ve bazı larvalara karşı kullanılır.

Sarımsak karışımı için gerekli malzemeler; 2 baş sarımsak, 2 adet soğan, 1 yemek kaşığı toz kırmızı acı biber, 1 tutam nane, 1 yemek kaşığı karabiber, 1 yemek kaşığı sıvı yağ. Sarımsak ve soğanlar doğranarak bir kabın içine atılır. 1 yemek kaşığı toz kırmızı acı biber üzerine eklenerek 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile karıştırılarak 1 gün ağzı kapalı bekletilir. Kaynatılmış ve dinlendirilmiş 2 litre su ilave edilerek karabiber ve nane karışıma eklenerek ağzı kapalı bir şekilde 5 gün bekletilir. Bir süzgeç ya da tülbent yardımıyla süzülerek 5 litre su ile tüm sebzelere ve evdeki çiçeklerinize uygulama yapabilirsiniz.

 

Isırgan otu karışımı;

Yaprak biti, kırmızı örümcek ve thripslere karşı kullanılır.

Isırgan otu karışımı için gerekli malzemeler; 5 kg ısırgan otu, 250 gram şeker, 500 gram arap sabunu, 1 kg taze ceviz yaprağı 20 litre kaynatıldıktan sonra dinlendirilmiş ya da ılık su. Tencerede kaynatılan su dinlenmeye alındıktan sonra ısırgan otu ilave edilir ve ağzı kapatılarak 1 gün bekletilir. Bekletilen su bir tülbent yada süzgeçten geçirildikten sonra üstüne ceviz yaprakları serilerek ağzı kapatılarak 1 gün bekletilir. Bekletilen su bir tülbent ya da süzgeçten geçirildikten sonra şeker içine dökülerek karıştırılır. Arap sabununu en son karışıma ekleyerek uygulama yapabilirsiniz.

 

Domates ve patates yaprağı karışımı;

Yaprak biti ve yararlı böcekleri çektiği için diğer zararlıların av konumuna düşmesinde kullanılır.

Gündüz saatlerinde domates ve patates bitkilerinin taze ve sağlıklı olanları 1 fincan yemek tabağı kadar toplanır. Domates ve patatesin yaprakları salata yapar gibi doğranarak 2 litreLİK dinlenmiş suyun içinde ağzı kapalı bir şekilde 1 gün bekletilir. Bekletilen su bir tülbent ya da süzgeçten geçirildikten sonra 1 yemek kaşığı toz şeker içine dökülerek karıştırılır. 5 litre su ile tüm sebze ve çiçeklerinize uygulama yapabilirsiniz.

 

Kadife çiçeği karışımı;

Yaprak biti, larvalar ve sineklere karşı kullanılır.

Kadife çiçeği patates, domates ve patlıcan gibi bitkilerin sıra başlarına ve sonlarına ekimleri yapıldığında patates böceği ve farklı böceklere karşı repellent(böcek kovucu) etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dikim yapıldıysa tam çiçeklenme döneminde yarım fincan kadar toplanan kadife çiçekleri kesme tahtasında bir havlu peçete içinde dövülür ve 1 litrelik önceden kaynatılmış ve soğumaya bırakılan suyun içinde 1 gün bekletilir. Bekletilen su bir tülbent ya da süzgeçten geçirildikten sonra şeker içine dökülerek karıştırılır. Arap sabununu en son karışıma ekleyerek uygulama yapabilirsiniz.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Zerda

14.02.2021 23:25:46

Pire lerle baş edemiyorum bahçeli evde ve 3 köpek,

Güvenlik Kodu : 55804

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Unutma; Hеr gеlеn sеvmеz.. Vе hiçbir sеvеn gitmеz. - Nazım Hikmеt

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya