• notifications1
  • menü

Bugün : 23 Ocak 2022 Pazar

Büyük pıtrak

Xanthium macrocarpum

 

Pıtrak, papatyagiller (Asteraceae) familyasındanXanthium cinsini oluşturan Amerika ve Asya'ya özgü dikenli tohumlara sahip otsu bitki türlerinin ortak adı.

 

Morfoloji

Kaba, otsu, 50-120 cm kadar büyüyebilen bir yıllık bitkidir. Yaprakları dişli uçlu ve spiral düzendedir. X. spinosum gibi bazı türleri dikenlidir ve yaprakları uzun, zayıf dikenlere sahiptir. Çiçekleri iki tiptedir. Biri kısa saplıdır ve yalnızcapolen üretirler. Diğeri ise, yaprakların dal ile birleştikleri yerlerde oluşur ve yalnızca tohum üretir.

İpeksi tüylü tohumları havada uçuşan papatyagiller familyasının diğer üyelerinden farklı olarak pıtrak tohumları sert, dikenli, küre ya da oval şekilde, 8-20 mm uzunluğunda tek tohumludurlar. Tohumlar katı, çengelimsi dikenlerle kaplıdır. Hayvan kürkleri ve insan giyisilerine yapışarak taşınırlar. Bu yüzden dünyanın birçok yerinde yaygındırlar.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Teoman

2.06.2020 22:29:12

Bahçemdeki otun cinsini bulamadım ve nasıl mücadele edebilirim.

Güvenlik Kodu : 82721

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

Peygamber Yiyeceği Hurma Ağacının Bir Özelliği De, Ekildiği Yerde Dişisi Ve Çocukları Olmadan Meyve Vermemesidir.

SORHOCAM.COM

Tarım, gıda ve hayvancılık üzerine kurulmuş bir websitesidir. Websitemizde yetiştiricilik, hastalıklar, zararlılar vb. ile ilgili yazılar bulunmaktadır.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları