• notifications1
 • menü

Bugün : 6 Aralık 2022 Salı

Çay Nedir?

Çiçek açan bir bitki olan çay, tropikal iklimleri sever. Kenarları dişli, uzun ve sivri uçlu, derimsi yapılı, kısa saplı ve almaşık dizili yaprakları vardır. Güzel kokulu ve beyaz renkli çiçekleri olan çay bitkisi doğada büyümeye bırakıldığında zamanla ağaç görünümüne bürünür ve uzun ömürlüdür. Çay üretimi için dal sayısını arttırmak ve kısa kalmasını sağlayarak hasadı kolaylaştırmak için bitki budanır. Yaprağını dökmeyen bir bitki olduğundan dolayı neredeyse her yıl sürgün verir. Çay bitkisinin yaprakları tek tek el ile toplanır. Toplanan yapraklar mayalanma olmadan kavrulur ve soldurulur. Soldurma işleminden sonra çay yaprakları kıvrılır ve kurutulur. Kurutulduktan sonra demlenerek sofralarımıza gelen çay, yeşil ve siyah olmak üzere iki ana çeşide ayrılır. Siyah çay bizim ülkemizde daha çok sevilir. Çay yapraklarında az miktarda B vitamini, uçucu yağlar, tanen, teobromin alkolitleri, teofillin, tein ve kafein bulunur. Dünyada en çok tüketilen sıcak içeceklerin başını çeken çaya bağımlı hale getiren içeriğinde yer alan tein ve kafein maddeleridir.

Çay

Tavşan Kanı Çay Demlemek için Dikkat Edilecek Hususlar

 • Çeşme suyu ile berrak ve kırmızı renkte çay demlemek mümkün olmayabilir. Riske atmamak için çay demleme için kullandığımız suyun içme suyu olması önemlidir. Çaydanlığın altına 2/3 oranında içme suyu ekleyerek ocağa yerleştirin.
 • Eğer Seylan çayı gibi yurtdışı menşeli çaylar ile yerli çayı karıştırarak kullanıyorsanız su kaynadığında çaydanlığın üstüne 7-8 tatlı kaşığı çay yeterli olur.
 • Yurtdışından gelen çaylardan kullanıyorsanız 5-6 çay kaşığı, sadece yerli çay kullanıyorsanız 10 tatlı kaşığı çay kullanabilirsiniz.
 • Demlediğiniz çaya 1 tatlı kaşığı şeker eklemek çayın acısını almaya yardımcı olur.
 • Kaynayan suyu çaydanlığın üstüne boşaltarak, çaydanlığın altına içme suyu ekleyin. Orta ateşte çaydanlığın altındaki su kaynayana kadar bekletin ve kaynadıktan sonra ocağın altını kısarak çayı demlenmeye bırakın.
 • Çayın demlendiğini çaydanlığın üst kapağını açarak anlayabilirsiniz. Eğer çay taneleri dibe çöktüyse tavşan kanı çayınız hazır demektir.

 

Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

 1. İyi çay demleme için su, çay ve çay takımı ya da çaydanlık gereklidir. Çayı demlediğimiz materyalin metal olmaması ve deterjanla yıkanmaması iyi çay demlemenin sırrı ve püf noktalarından biridir. Lezzetli çay demleme için kullanılan demlik cam, porselen ya da topraktan yapılma olmalıdır. Gümüş çaydanlıkların içinin porselen olmasına dikkat etmeniz gerekir.
 2. Çayı saklama yöntemi de çayın dem kalitesini artırır. Cam bir kavanozda sıcak ve nemli ortamlardan uzakta çayın saklanması uygundur. Uzun süre geçmeden çayı taze olarak kullanmak çayın berraklığı üzerinde etkilidir.
 3. En iyi çay demleme tekniği için çay suyunun asla bekletilmemiş olması önem taşır. Mineral açısından zengin sularla demlenen çayın kokusu, berraklığı ve rengi mükemmelleşir.
 4. Çay suyunu 10 saniye gibi kısa bir süre kaynatmanız yeterlidir. Kaynayıp soğuyan su ile çay demlemeyin, çaya bulanık ve acı bir tat verir.
 5. Demliği önceden ısıtmak çayın ısı ile oluşan renk verme reaksiyonunu tamamlar.
 6. Çay demleme ölçüsü her çay çeşidi için farklılık içerse de genel olarak 100 mililitre su için yaklaşık 2 gramdır.
 7. Siyah çay demleme süresi yaklaşık 5 dakikadır. Yeşil çay demleme süresi siyah çaya oranla daha düşüktür. Yeşil çay demleme süresi arttıkça içinde bulunan kafein miktarı da artar. Kafeinsiz tüketmek istiyorsanız içmek için 1 – 2 dakika beklemeniz yeterlidir.
 8. Hızlı çay demleme için çay demleme bardakları ve çay demleme aparatı kullanabilirsiniz. Özel olarak tasarlanan bardak ve aparatlar, çay demlemeyi daha kolay bir hale getirmektedir.

 

Çayın Faydaları Nelerdir?

 • İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler kansere yakalanma riskini azaltır ve kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
 • Vücudun su ve mineral dengesini korur.
 • Sakinleştirici etkisi vardır, gerginliği alır. Depresyonu engeller.
 • İçeriğinde yer alan uçucu yağ asitleri sindirimi kolaylaştırır.
 • Kireçlenmeyi önler ve kemikleri korur.
 • Damar sertliğini önler.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Böbreklerin çalışmasını düzenler.
 • Yorgunluğu alır. Metabolizmayı hızlandırır. Konsantrasyon kabiliyetini artırır.

 

Çok Çay İçmenin Zararları Nelerdir?

Sağlığa yararları ve lezzeti ile ön plana çıkan çay günde 4 bardaktan fazla tüketildiğinde bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

 1. Çay içerisinde yer alan tanenin vücut içinde bulunan demiri bağlayıcı özelliği vardır. Aşırı tüketiminde kansızlık oluşabilir. Kan dolaşımını arttırarak çarpıntıya neden olur.
 2. Tansiyon problemi olanlarda tansiyonu yükseltici etki yapar. Böbreklerin çalışmasını hızlandırdığından dolayı üre yüksekliği yaşanabilir. Bağırsak hareketlerini hızlandırarak ishale yol açabilir.
 3. Kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. İçeriğinde yer alan kafein aşırı tüketimde gebelerde risk yaratabilir.
 4. Aşırı çay tüketiminde sinir bozukluğu, uykusuzluk, el titremesi ve mide bulantısı gibi etkiler görülebilir.
 5. Yüksek kiloya sahip olanlar, kalp, mide, karaciğer ve sinir hastalığı olanlar ile böbreklerinde kum ve taş olanlar, yüksek tansiyon hastaları ve romatizma hastalarının çay tüketimlerine dikkat etmeleri önerilir.
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 42931

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Çaydanlığın Dibindeki Kireç Nasıl Temizlenir?

Çaydanlığın Dibindeki Kireç Nasıl Temizlenir?

Çaydanlığın Dibindeki Kireç Nasıl Temizlenir? Türkiye’de birçok çeşme suyu olarak kullanılan su, kireçlidir. Kireç miktarı bölgelere göre değişiklik gösterse de zamanla ev aletlerinde kireçlenme meydana gelir. Özellikle çaydanlık altında kireçlenmeler göze çarpar. Bu kireçlenme problemi, hem görüntü hem de sağlık açısından iyi değildir. K...

Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktaları Nelerdir?

Lezzetli Çay Demlemenin Püf Noktaları Kahvaltıların vazgeçilmez içeceği olmasının yanı sıra, gün içerisinde misafirlere ikram edilen, aynı zamanda akşam oturmalarının da en güzel içeceği olan çay, doğru demlendiği zamanlarda mükemmel bir tat olmakta ve kendisine ait tiryakileri oluşturmaktadır. Lezzetli ve her damak tadına hitap edebilecek çay ...

Çay Bardağındaki Lekeleri Kolay Yoldan Yok Etmek İçin

Çay Bardağındaki Lekeleri Kolay Yoldan Yok Etmek İçin

Çay Bardağındaki Lekeleri Yok Etmek İçin Sürekli kullanılan çay bardakları zaman içinde deforme olur ve üzerlerinde çeşitli lekeler oluşur. Üstelik bir de her gün aynı bardağı, defalarca kullanıyorsanız; bu durum bardakların daha kolay leke tutmasına yol açabilir. Özellikle de porselen olan çay bardaklarında bu lekeler daha gözle görülebilir şe...

Çay Nasıl Demlenir, Faydaları Nelerdir?

Çay Nasıl Demlenir, Faydaları Nelerdir?

Çay Nedir? Çiçek açan bir bitki olan çay, tropikal iklimleri sever. Kenarları dişli, uzun ve sivri uçlu, derimsi yapılı, kısa saplı ve almaşık dizili yaprakları vardır. Güzel kokulu ve beyaz renkli çiçekleri olan çay bitkisi doğada büyümeye bırakıldığında zamanla ağaç görünümüne bürünür ve uzun ömürlüdür. Çay üretimi için dal sayısını arttırmak...

Kalan Çay Demini Atmayın Değerlendirin

Kalan Çay Demini Atmayın Değerlendirin

Kalan Çay Demini Değerlendirin Özellikle dünyadaki çay rezervinin büyük çoğunluğunun ülkemizden çıkması, ülkemizde ciddi oranlarda çay tiryakilerinin varlığını işaret etmektedir. Çayın pek çok faydası olduğu için de tüketim miktarı çok olmakta, fakat çay içilmesinin ardından deminin çöpe atılması büyük bir israfa sebep olmaktadır. Çayın faydası...

Çaydanlığı Parlatmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Çaydanlığı Parlatmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Çaydanlığı Parlatmak İçin Doğal Yöntemler Çaydanlık, neredeyse sürekli kullanılan, önemli bir mutfak gerecidir. Yine aynı sebeple, sürekli göz önünde olduğundan, temizliğinin sürekli yapılması gerekir. Demlenen çay ne kadar güzel olursa olsun, kirli ve lekeli, matlaşmış bir çaydanlık ile sunulduğunda, lezzetini yok sayacak kadar, negatif bir du...

Çay Ve Kahve Lekelerini Nasıl Çıkarabilirim?

Çay Ve Kahve Lekelerini Nasıl Çıkarabilirim?

Çay ve kahve, kişilerin günlük hayatta en çok tükettiği içeceklerin başında gelmektedir. İçeriklerinde bulunan kafeinin daha dinç olmanızı ve dikkatinizi toplamasının yanı sıra, arkadaş sohbetlerinin de vazgeçilmezleri arasındadır. Ancak; bu içeceklerin oluşturdukları lekeler, oldukça zorlu ve can sıkıcıdır. Yine de, bazı püf noktalar sayesinde...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Domateste kalpte olduğu gibi dört odacık vardır ve kırmızı renklidir. Bütün araştırmalar domatesin kalp ve kan için faydalı olduğunu göstermiştir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya