• notifications1
  • menü

Bugün : 14 Nisan 2024 Pazar

Pseudomonas syringae pv. syringae 

Bakteriyel Kanser


Hastalık etmeninin genel özellikleri

Pseudomonas syringae pv. syringae van Hall bakteriyel bir hastalik etmeni olup, yagmurlu ve düsük sicakliklarda, özellikle çiçeklenme sirasinda donu tesvik eden sicakliklar bakterinin çiçek yanikligi infeksiyonlarini artirmaktadir. Armut kültüvarlari bu hastaliga karsi farkli tepkiler verebilir, dolayisi ile bazilarinda çiçek yanikligi daha siddetli olurken, bazilarinda daha düsük, fakat kanser belirtileri fazla olabilir. Bu bakteriyel etmen elmalari çok fazla etkilemez ve genellikle herhangi bir kontrolü gerektirmez. 

Pseudomonas syringae pv. syringae sorhocam ile ilgili görsel sonucu


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları)

Hastalik infeksiyonlari bitkilerde çiçek yanikligina, yaprak lekesine, dal ve sürgünlerin geriye dogru ölümüne, dormant gözlerin ölümüne ve kabuk kanserlerine neden olmaktadir. Gövde üzerinde kabuk kanserleri ilk önce açik kahverengi ve düzensiz sekildedir. Daha sonra dis kabuk ve altindaki dokularin tamami ya da bir kismi kabuk atmaktadir. Çiçek yanikligi ise tamamen ates yanikligi hastaliginin belirtisine benzer, fakat çiçeklerde meydana gelen yaniklik belirtileri sürgünün sadece bir kaç cm' ni etkiler ve daha ileri gitmez ve bu hastaliktan dolayi bakteriyel salgi (eksudat) meydana gelmez. Çiçek yanikligi Botrytis tarafindan meydana gelen belisrtilerede benzer, fakat Botriytis den meydana gelen belirtiler üzerinde fungusun sporlarini görmek mümkündür. Hastalik genç bitkilerde de kanserlere neden olabilir. 

 

 

Mücadelesi 


Kültürel mücadele

  1. 1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi. 
  2. 2. Özellikle armutlar çiçeklenme dönemindeyken bitkileri dondan koruyucu tedbirlere basvurmali; örnegin sis ve yagmurlama yaparak bitkileri dondan koruyabilirler ya da donun etkisini azaltabilirler.
  3. 3. Hastaliktan ari fidanlarin kullanimi.
  4. 4. Hastaliki ince dal ve sürgünler budanarak imha edilmeli.


Kimyasal mücadele

Hastalik etmenine karsi bakirli preparatlar ve bordu bulamaci önerilmektedir. Özellikle don zararindan sonra mutlaka bir ilaçlama yapilarak bakteriyel infeksiyon azaltilabilir. Ayrica çiçeklenmeden önce ve sonra yapilacak infeksiyonlarda hasatliga karsi bitkileri koruyucu bir etki yapmaktadir.

 

Pseudomonas syringae pv. syringae ( Bakteriyel Kanser )  Bakteri ' in sistematigi

Sinonimleri : Pseudomonas syringae (PV. SYRINGAE)
Pseudomonas syringae syringae
Bölümü : Bacteria
Altbölümü : Proteobacteria
Sınıfı :
Takımı : gamma subdivision
Familyası : Pseudomonadaceae
Cinsi : Pseudomonas
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi