• notifications1
  • menü

Bugün : 18 Temmuz 2024 Perşembe

Kan Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Halı, giysi, çarşaf, yatak ve diğer döşemelerden kan lekeleri çıkartılabilir mi? Kan lekelerini çıkarmak o kadar kolay değildir. Kan lekesi olan ürünün yıkanmadan önce kan lekelerinin çıkarılması gerekiyor. Bu yazımızda taze ve kurumuş kan lekelerinin nasıl çıkarılabileceğini anlatacağız.

Kan Lekeleri Nasıl Temizlenir?

TAZE KAN LEKELERİ NASIL ÇIKARILIR?

1.) Soğuk su kullanın

Kan lekeleri çıkarmak için giysilerini soğuk su ile yıkayın. Taze kanı çıkarmak için bu en basit yoldur. Eğer taze kan lekeleri halı, mobilya veya yatak da ise temiz bir bez veya sünger kullanın. Kesinlikle sıcak su kullanmayın, kan lekesi kumaşın dokunusu nüfus eder.

 

2.) Hidrojen Peroksit (oksijenli su)

Kan lekeleri çıkarmak için hidrojen peroksit deneyin. Bu sadece kan lekesinin taze olması halinde etkilidir. Hidrojen peroksitin kumaş üzerinde çamaş suyu etkisi yapacağını unutmayın. Bunun için oksijjenli suyu sadece leke üzerine küçük bir nokta olarak uygulayın. Hidrojen peroksit güvenli ve etkin bir şekilde beton gibi gözenekli yüzeylerdeki kan lekelerini yok eder.

 

Leke üzerine Hidrojen peroksit dökün. Eğer renkli bir kumaş ise su ile karıştarak kullanın. Sprey halinde kullanmak isterseniz, oksijenli suyun yayılacağını gözönünde tutun. Leke çıkıncaya kadar bu uygulamayı birkaç kez yapabilirsiniz. Ardından soğuk su ve deterjan ile çamaşırı yıkayın. Eğer giysinizin rengi uygun ise tüm giysiyi oksijenli su ile yıkayabilirsiniz. Bu suyun içinde giysiyi 15-20 dakika bekletin. Ardından makinanızda normal yıkama yapın.

 

3.) Tuz ve Su

Narin kumaşlar için tuz ve su kullanın. Tuz ve su ile bir masun yapın. Bu macunu lekenin üzerine koyun. Özellikle minderlerde bu uygulamayı yapabilirsiniz. Ardından lekenin olduğu bölgeyi soğuk su ile yıkayın. Eğer leke halı üzerinde veya mobilyanın yıkanmayacak bölümünde ise, bir kap içine tuz ve su koyun. Lekeyi havlu veya sünger ile ovun.

 

4.) Sabun

Bazen evinizde tuz ve oksijenli su bulunmaz. O zaman sabun kullanabilirsiniz. Doğrudan lekeyi sabun veya şampuan ile ovabilirsiniz. Yıkanamayacak halı veya mobilyalar üzerinde kullanırken çok fazla miktarda kullanmamaya dikkat edin.

Soğuk us ile lekeli bölgeyi ıslatın. üzerine bol miktarda sabun koyun ve ellerinizle lekeli bölgeyi ovun. Lekeli alanın bol köpüklü olmasını sağlayın. gerekirse biraz daha su ilave edin. Leke çıktıktan sonra bu bölgeyi soğuk su durulayın.

 

5.) Amonyak

Aşırı lekeler için amonyak deneyin. Yarım bardak soğuk usyun içine, bir çorba kaşığı amonyak karıştırın. İnatçı lekenin üzerine dökün. Leke yok olduktan sonra aynı bölgeyi soğuk su ile durulayın. Yün, ipek ve keten kumaşlar üzerinde amonyak kullanmaktan kaçının.

 

KURU KAN LEKELERİ NASIL ÇIKARILIR?

6.) Diş Macunu

Giysi ve çarşaflar üzerinde diş macunu kullanın. Bu yöntem çamaşır makinası veya elde yıkanabilen kumaşlar üzerinde uygulanır. Halı veya koltuk minderi üzerine kullanılırsa, sonsuza kadar kumaşın içinde diş macunu kokusu nüfuz eder. Uygulama şöyle yapılıyor: kurumuş kan lekesinin üzerine diş macunu sürün ve kurumasını bekleyin. Ardından soğuk su ile yıkayın.

 

7.) Et yumuşatıcısı

Sağlam kumaşlarda baharatsız et yumuşatma tozlarını kullanabilirsiniz. Bu yöntem dayanıklı kumaşlar için geçerlidir. Kot pantolon gibi. Soğuk 1 bardak suyu bir kaseye koyun. Kan lekesi olan bölümü ıslatın. Ardından et yumuşatıcısını ıslak bölüme serpin. 1 gün bırakın. Birkaç saat içinde su ve yumuşatıcı macun haline gelecektir. İyice yoğurun. Normal çamaşırlarınız gibi ertesi gün yıkayın.

 

8.) Ahşap Zemin üzerindeki kan lekeleri

Parke zeminlerden kan lekelerini su ve ahşap temizleyici ile çıkarılabilir.

 

9.) Hassas kumaştan Kan lekeleri çıkarmak

Saten gibi hassas kumaşlardan kan lekelerini çıkarmak için dikkatli olunması gerekiyor. Tuz ve soğuk su uygulaması ancak kan lekesi taze ise işe yaracaktır.

 

10.) Minder ve yataktaki Kan lekeleri çıkarmak

Minder veya yataktaki kan lekelerini çıkarmak için tek yol diş macunudur. Çünkü sıvı bir uygulama yapılması halinde nem yatak ve minderde kalacaktır. Bunun için diş macunu uygulaması tek yoldur.

 

11.) Halıdaki Kan lekeleri çıkarmak

Bir halıdaki kan lekeleri çıkarmak için birkaç yöntem vardır. İlk yöntem soğuk usdur. Eğer leke inatçı ise o zaman leke çıkarıcıların uygulanması gerekmektedir

 

12.) Kot kumaştan Kan lekeleri çıkarmak

Soğuk su yine işe yarayabilir. Kurumuş kan lekeleri için tuz, amonyak gibi ortak ev ürünleri kullanılabilir. Taze kan lekelerini çıkarmak için karbonat kullanılabilir.

 

13.) İpek Kumaştan Kan lekeleri çıkarmak

Yıkanabilir ipekten kan lekeleri çıkarmak için tuz, bulaşık yıkama deterjanı işe yarayabilir. Kumaş zarar görebileceği için amonyak ve diğer kimyasal leke çıkarıcılarından uzak durun.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi