• notifications1
  • menü

Bugün : 11 Aralık 2023 Pazartesi

Kimyasal maddelerden kendini ve çocuğunu korumak isteyen birçok kişi ev temizliğinde doğal malzemeleri tercih etmektedir. Bu doğal maddeler bazen severek tüketilen gıdalar olmaktadır. Bu gıdaların başında gelen limon, en iyi doğal kimyasal temizleyicilerden biridir. İçeriğindeki asit oranının yüksek olması, mutfaktaki yağ ve lekelere daha kolay nüfuz ederek, rahat bir temizlik zamanını beraberinde getirmektedir.

Mutfakta Limon İle Nereler Temizlenir?

Limon son zamanlarda doğal temizleyici olarak bilinen çok amaçlı malzemelerden biridir. Mutfak dolapları, musluk bataryaları ve beyaz eşyalar gibi birçok yer limon ile çok rahat temizlenmektedir. Doğal olması ve cilde fazlasıyla faydalı olmasından dolayı, kimyasal temizleyiciler gibi ellerin tahriş olmasına neden olmamaktadır. Bu nedenle mutfakta pek çok yerde hakim olan limon temizliği, temizlik alışkanlıkları arasında birinci sıraya yükselmesi gereken konulardan biridir.

 

Limon İle Doğal Bulaşık Makinası Kokusu

Vitaminli ve bir o kadar da güzel kokuya sahip olan limon, doğal koku elde etmek isteyenler için harika önerilerden biridir. Bulaşık makinesinde biriken kirli bulaşıkların neden olduğu kötü kokuları bastırmak için hazır satılan kokular alınmaktadır. Etkisi birkaç yıkamada azalan bu kokular, boş yere para verilmemesi gerekene kokulardır. Salata ve yemeklerde sıkça kullanılan limonlar iyice sıkıldıktan sonra, kalan kabuk bulaşık makinesinin bir bölümüne koyularak doğal ve zararsız makine kokusu elde edilebilir. Her yıkamada değiştirilmesi faydalı olacak olan bu yöntemde, limon özellikle bardakların parlamasında etkili olacaktır.

 

Limon İle Mutfak Yüzeyi Temizliği

Temizleme sularının içine katılacak olan limon, temizleme suyunun temizleme gücünü artıracaktır. Fayansların ve mermerlerin temizliğinde kullanılması uygun olan limon, direkt sararmış yere ya da lekeye sıkılıp ovalanması ile parlayan bir temizlik sağlar. Yer yüzeyinin temizliği içinde limon rahatlıkla kullanılabilir. Eskiden bu denli temizlik malzemelerin çok olmadığı dönemlerde keşfedilen limonun temizlikteki gücü, mutlaka denenmesi gereken güçlerden biridir. Bu sebeple kullanılan limon kabuklarını çöpe atmak yerine, kirli ve mat görünen birçok yere uygulayarak, daha parlak zeminler elde edilebilir. Limonun temizlik etkisini artırmak için, limon ve tuz arışımı şiddetle önerilmektedir.

 

Limon ile Çelik çaydanlık ve Tencere Parlatılır mı?

Limonun doğal temizleyici olarak tercih edilmesindeki en önemli sebep, temizlenen yerlerin ve eşyaların inanılmaz bir parlaklığa kavuşmasıdır. Bu parlaklığa verilecek en iyi örneklerden biri olarak, limon ile ovulmuş çelik çaydanlık ve tencereler gösterilebilir. Zamanla yemek atıkları ve yağ birikintileri ile kirli ve mat görünüme kavuşan çelik mutfak eşyaları, kullanılmış limon kabuğu ile ovulduğunda, lekelerin çıktığı ve parladığı görülmektedir. Limonu çelik mutfak eşyalarına uygularken, direkt önce limon ile çelik ovulmalı ve ardından limon suyu ve kabuk kalıntıları, orta setlikteki bir süngerle temizlenmelidir. Doğal kimyasal niteliğinde olan limon, temizlik yaparken zamandan da tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya