• notifications1
  • menü

Bugün : 25 Şubat 2024 Pazar

Kirli bulaşıkların temizlenmesi çok önemlidir. Bulaşıkların üzerinde kalıntı kalmaması ve yeteri kadar hijyenik olması gerekir. Bu sürede bulaşık makinasının da korunması önemlidir. Piyasada birden çok bulaşık deterjanı bulunmaktadır. Deterjanlar hem toz hem de sıvı halde olabilirler. Hangisinin daha iyi olduğu tartışılan bir konudur.

Sıvı mı Toz mu Kapsül mü?

Bu soru son zamanlarda çeşitlerin çıkmasıyla daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Eskilerden gelen bir alışkanlık olan toz deterjan, deterjan haznesinde kalması, makinenin deterjanı çekememesi, tortu halinde kalması gibi bir takım sorunlara yol açabilir. Bu sebeplerden dolayı bir ihtiyaç doğmuş ve sıvı deterjan çıkmıştır. Sıvı deterjan birçok sorunu ve zorluğu ortadan kaldırmıştır. Makine sıvı deterjanı çok rahat çekebilir ve kirlilik yaratmaz. Suda çabuk çözünen sıvı deterjanlar daha yoğun temizlik garantisi verir. Daha sonra çıkan kapsül deterjanların tane tane olması sebebiyle bulaşık yıkamak daha kolay ve pratik bir hal almıştır. Toz ve sıvı deterjanda yaşanan koyulması gereken deterjan miktarı sorunu kapsülde yoktur. Her yıkama için bir adet kullanılır. Bu sebeple kolaylık sağlanır.

 

Deterjan markalarının iyi ve kötü Özellikleri

Fairy

Fairy peri manasında gelmektedir. Yağ çıkarma konusunda rakiplerinden daha güçlü olduğu bilinir. Hem sıvı ve kapsül alternatifleri vardır. Fiyatı rakiplerine göre daha yüksektir. Reklamlarını hep yoğun yağları çıkarması üzerine yapan Fairy’nin sloganı ‘yağları da dize getirir, dağları da’ dır.

 

Pril

Henkel kuruluşunun bir parçasıdır ve merkezi Almanya’dır. Kurumuş yağ lekelerinde çok başarılıdır. Mikroplara ve kalıntılara karşı savaş açan Pril bu savaşı kazanarak kullanıcılara yüksek kalite vaat eder.

 

Finish

Temizlik ürünleriyle ilgilenen kişiler arasında en bilinen firmalardan olan calgonit bazı alanlarda adını değiştirmiştir. Finish bunlardan biridir. Finish bulaşık deterjanlarına güçlü bir rakiptir. Kullanan kişiye yüksek hijyen garantisi vermektedir.

 

Doğal temizleyiciler

Deterjan kalıntılarının sağlığa zararlarının konuşulduğu bu günlerde gündemde olan doğal temizlik ürünleri arasında bulaşık makineleri için elma sirkesi ve arap sabunu öneriliyor. Bulaşık deterjanı gözüne arap sabunu parlatıcı gözüne ise elma sirkesi koyuluyor. Hem sağlıklı hem de hijyenik bu ürünler bardak tabak gibi ürünleri parlatıp temizliyor. Fiyatı da deterjanlara göre daha uygun.

 

Ev Yapımı Bulaşık Deterjanı Tarifi

Malzemeler

  • 2 çay bardağı boraks
  • 2 çay bardağı karbonat
  • 2 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 2 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 2 tatlı kaşığı çamaşır sodası
  • 10 damla tercih ettiğiniz kokulu bitki yağı

 

Yapılışı

Tuzun içerisine tercih ettiğiniz bir bitkisel yağı dökün ve karıştırın. Daha sonra diğer malzemeleri katın ve karıştırın. Ev yapımı bulaşık deterjanı yapımı işte bu kadar basit.

 

Kullanımı

Deterjan bölümüne bulaşığın çokluğuna göre 1-1,5 yemek kaşığı karışımdan dökün.  Parlatıcı bölümüne ise elma sirkesi koymanız yeterli olacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi