• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Temmuz 2024 Cuma

Kadınların en çok zorlandığı ütülenecek eşyalar arasında perdeler ilk sırada yer almaktadır. Hem en hem boy olarak büyük olan ve pileli, ya da farklı şekillerde olan perdeleri ütülerken dikkatli olmak gerekmekte ve aynı zamanda tüyoları bilerek ona göre hareket edilmesi tavsiye edilmektedir.

Tül Perdelerin Kolay Ütülenmesi İçin Yıkama ve Kurutma Aşamaları

Tül perdelerin kolayca ütülenebilmesi için öncelikle yıkanma aşamasına dikkat etmek gerekmektedir. Alınan perdelerde mutlaka kullanım talimatı bulunmaktadır. Bu talimatlara dikkat ederek perdeleri yıkamak daha kolay ütülenme imkânı meydana getirmektedir. Kuruturken de kurutma makineleri yerine açık havayı tercih etmek kolay kurulanmasına yardımcı olur.

 

Tül Perdelerin Kolay Ütülenmesi İçin Neler Yapılmalı?

Ütülerde bulunan doğru ayarı seçmek de kolay ütülenme yapılmasını sağlarken aynı zamanda perdenin yanmadan ütülenmesine de yardımcı olur. Perdeyi ütü masasının üzerinde veya düzgün bir zeminde ütülemek de oldukça önemlidir. Kırışıklıkların daha kolay bir şekilde açılması düz zemine bağlantılı olarak değişiklik gösterir. Aynı zamanda buharlı ütüler daha kolay bir şekilde perdelerin ütülenmesini sağlar. Özellikle fazla kırışmış perdelerde buharlı ütüler %100 oranda düzelme oluştururlar. Perdelerin büyük olması hem zor ütülenmesine hem de uzun zaman geçmesine neden olur. Bu sebeple perdeleri dikey olarak ütülemek de hem kolaylık hem de vakitten tasarruf sağlar. Tüm bunlar yapılmasına rağmen perdede kırışıklıklar var ve düzelme olmaz ise kuru temizlemeye götürmek son çare olarak önerilmektedir. Kuru temizlemelerde genellikle perde ütü makineleri kullanılmaktadır. Bu makinelere eğer ihtiyaç duyarsanız evlerinizde de yer verebilirsiniz.

 

Askıda Ütüleme Makineleri veya Robotları

En çok kullanılan askıda ütüleme robotu markası olarak Firmini markası dikkat çekmektedir. Birbirinden farklı birçok modeli bulunan bu makinelerin özellikle buhar kazanlarında olan çeşitlilikleri daha geniş bir ütüleme kapasitesi sağlamakta ve buhar kazanlarının hacimleri arttıkça daha kolay ve hızlı ütüleme imkânı ortaya çıkmaktadır. Perdeleri olduğu kadar askıdaki giysileri ütülemek için de kullanılan bu makineler, kolay ve hızlı bir şekilde ütüleme sağlarken aynı zamanda temizlenmesine de yardımcı olur. Bakterileri de yok eden bu ütü makineleri, hijyen sağlamasının yanında parlaklık da sağlamaktadır.

 

Kendinden Kazanlı Perde Ütü Masaları

Genellikle imalathanelerde kullanılan kendinden kazanlı perde ütü masaları, içerisinde kendine özel buhar kazanını da bulundurmakta ve bu sayede daha kolay ve hızlı ütüleme imkânı sunmaktadır. Tek ütü çalıştırma kapasitesine sahip olan bu makineler, ful otomatik sisteme sahiptir ve arzuya göre ikinci bir ütü eklenmesi için ek bir aparat da bulundurmaktadır. Güvenli bir ütü yapma imkânı tanıyan bu aletlerde ütü koyma yerleri tabladan ayrı bir yerde bulunduğundan dolayı perdenin takılmasını engeller ve daha kolay ütülenme imkânı sağlarlar. İhtiyaç duyulduğu takdirde bu makinelere ikinci vakum motorunun eklenmesi de sağlanabilir.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi