• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Kasım 2023 Çarşamba

Dekoratif Bibloların Temizliği

Ev dekorasyonuna şıklık kazandıran en ufak unsur olan biblolar, zamanla tozlandığında temizliği özen gerektiren eşyalardır. Aynı zamanda ufak parçalardan oluşan bibloların temizliği için epeyce vakit ayırmak gerekir. Hem kolay hem de pratik bir şekilde biblo temizliği için bazı hızlı yöntemler, hayatı kolay kılan detaylardır. Dekoratif bibloların temizliği için öncelikle biblonun hangi malzemeden yapılmış olduğuna dikkat etmek gerekir. Bu detay ile hangi biblo için hangi temizlik malzemesinin kullanılacağı doğru saptanır.

Dekoratif Biblo Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük toz alma işinde dekoratif biblolarda elden geçirilse de, girintili çıkıntılı özellikte olan biblolar için detaylı bir temizlik kaçınılmazdır. Genellikle herhangi bir deterjanlı su ile silinip kurulamak biblo temizliği için yeterli gelse de, gümüş bibloların daha parlak görünmesi için artı bir çaba sarf etmek gerekiyor. Bu nedenle bazı biblolara normalden fazla özen göstererek temizlemeye çalışmak, sonuçta ortaya çıkacak olan parlak görüntüye değecektir.

 

Gümüş Bibloların Temizliği Nasıl Olmalı?

Vitrin ve TV sehpalarının vazgeçilmez bibloları olan gümüş süs eşyaları, zamanla tozdan ve kirden rengi koyulaşmaya ve daha mat görünmeye başlar. Ne kadar tozu alını ovalansa da istenilen parlaklığa ulaşmayan gümüş bibloların parlatılması için diş macunu oldukça etkili malzemelerden biridir. Nemli bir beze az miktar sürülen diş macunu ile gümüş biblo ovulduğunda rengin açıldığı ve parladığı görülecektir. Sonrasında duru bez ile diş macunu iyice temizlendikten sonra gümüş biblo için istenilen parlaklığa ulaşmak mümkün olacaktır.

 

Alçı Bibloların Temizliği Nasıl Olmalı?

Biblo yapımında en çok kullanılan malzemelerden biri olan alçı, temizliği oldukça kolay ve pratik olan bir malzemedir. Zaman içinde tozlanan alçı biblonun temizliği için sabunlu su ve nemli bez oldukça etkili olacaktır. Mutfakta sıkça kullanılan nişasta, aşçı biblo temizliğinde akla gelmeyecek malzemelerden biridir. Alçı biblonun temizliği için bir miktar nişasta suda kaynatılıp ılıdıktan sonra, bir bez yardımıyla alçı biblonun temizlenmesi etkili bir temizlik sağlayacaktır. Özellikle yöresel biblolarda tercih edilen alçı malzeme, renkli biblolarda kirini çok fazla belli etmemektedir. Bu nedenle beyaz yerine daha çok kiri belli etmeyecek renkler tercih edilmelidir.

 

Biblo Temizliğinde Pratik Yöntemler

Mobilyaların öne çıkmasını sağlayan biblolar, odaların vazgeçilmez aksesuarlarıdır. Gösterişe merakı olanların fazla biblo kullanmalarının yanı sıra, etkili ve pratik biblo temizliği konusunda da yeterli bilgi ve beceriye sahip olmaları gerekiyor. Bu noktada sıradan toz alma işleminin yanı sıra, biblonun kolay temizlenmesini ve uzun süre temiz kalmasını sağlayacak yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Biblo temizliğinde temizlik için tercih edilen bezinde kalitesi büyük önem taşıyor. Tüy bırakan bir temizlik bezi ile biblo temizliği yapmak, biblonun üzerinde göze rahatsız gelen tüylerin kalmasına neden olacaktır. Biblo temizliği için mikro fiber özellikli bezler temizliğin etkili ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya