• notifications1
  • menü

Bugün : 2 Aralık 2022 Cuma

Derinlemesine Bahar Temizliği

Uzun süren bir kışı nihayet geride bırakıyoruz. Meyve ağaçları çoktan çiçek açmaya ve etraf yeşillenmeye başladı. Bahar aylarında, tıpkı doğa gibi bizim de kışın getirdiği ağırlıkları üzerimizden atıp yenilenmemiz doğa ile uyumumuzun bir parçası. Bahara hazırlanmanın en iyi yollarından biri de şüphesiz evlerimizde yapacağımız güzel bir bahar temizliği. İçimizin yavaş yavaş kıpırdanmaya başladığı ve kendimizi daha enerjik hissettiğimiz bu günlerde enerjimizin bir kısmını derinlemesine bir bahar temizliğine harcayarak ferah bir eve kavuşabiliriz. İşte size bahar temizliğinizde işinize yarayabilecek pratik öneriler…

Temizliği Zamana Yayın

Unutmayın ki bahar temizliği çok kapsamlı bir iş. Mutfak dolapları, banyo, gardıroplar, balkon ve ardiye gibi temizlenmesi gereken pek çok meşakkatli alan var. Hem motivasyonunuzu korumak hem de yorulmamak için bu temizliğin birkaç gün süreceğini önceden kabullenin. Her gün için kendinize bir bölüm seçerek planlamanızı yapın ve kendinizi fazla yormayın.

 

Mutfak

İçinde yemek piştiği için mutfak dolapları zamanla buhar ve uçucu yağlardan dolayı kirleniyor. Bahar temizliği kapsamında, dolap kapaklarına yapışan yağları temizleyin. Bunun için yağ çözücü çeşitli temizlik ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Mutfak dolaplarının içinde de temizlik yapmak gerekli. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri, kavanozlarında kelebekler uçuşmaya başlamış kuruyemiş ve baharatlarınızı atın. Hazır eliniz değmişken ihtiyacınız olmayan veya çatlamış, köşesi kırık mutfak eşyalarınızı da atmanın veya iyi durumda olanlarını başkalarına vermenin tam zamanı. Emektar bulaşık makineniz de bahar temizliğinden faydalanmalı. Makinenin alt tarafında biriken yemek artıklarını temizleyin ve makinenizi özel temizleyici ile boş olarak çalıştırın. Fırınların içini ve dış camlarını uygun deterjanlarla temizleyerek yerleşmiş yağlardan kurtulun.

 

Tavan ve Duvarlar

Farkında olmasak da duvarlarımız da kirleniyor. Özellikle açık renk duvarları sildiğiniz zaman kış boyunca ne kadar kirlendiklerini görüp şaşıracaksınız. Duvarlarınızı temizlemek için bir kap suyun içine beyaz sabun veya bulaşık deterjanı ekleyin. Süngerinizi bu suya batırıp köpürterek duvarlarınızı silin. Yüksek bir merdiveniniz varsa tavanlarınızı da aynı şekilde temizleyebilirsiniz.

 

Halı ve Koltuklar

Kışın evlerimizde geçirdiğimiz keyifli ve sıcak saatler sonunda koltuk ve halılarımız oldukça yoruldu. Bahar temizliğinde onlara da gereken özeni göstermeliyiz. Halılarınızı türüne uygun şekilde yıkayın veya silin. Koltuklarınızı da yine kumaşlarının özelliğine uygun biçimde silin. Koltuk kılıflarınız çıkarılıp yıkanabiliyorsa kılıfları yıkamak daha pratik olacaktır.

 

Banyo

Banyo ve tuvaletinizi muhtemelen günlük olarak temizliyorsunuz. O nedenle bahar temizliği kapsamında banyo fayanslarını silmeniz, dolaplarınızdaki günü geçmiş kozmetik malzemelerinizi ve kullanılmayan tozlu eşyalarınızı atmanız yeterli olacaktır.

 

Yatak Odaları ve Gardıroplar

Yataklarınızı elektrik süpürgesi ile iyice süpürün ve ters yüz edin. Yorgan ve yastıklarınızı yıkayıp iyice kurutun. Kışlık kıyafetlerinizi kaldırmadan önce bir eleme yapın. Bu kış hiç giymediğiniz giysilerinizi ihtiyaç sahiplerine verin, kötü durumda olan giysilerinizi atın.

 

Buzdolabı

Hala enerjiniz kaldıysa buzdolabınızı da tamamen boşaltıp içini ve dışını sabunlu suyla silmenizi, kıyıda köşede kalmış bozuk, günü geçmiş yiyecekleri atmanızı öneririz.

 

Atın

Temizliğinizi yaparken çekmece ve dolaplarınızda, balkonlarınızda, kilerlerinizde işe yaramayan, artık kullanmadığınız, kırık, bozuk, günü geçmiş, sevmediğiniz ne varsa bunları cesurca atın. Yeniye yer açın.

 

Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Bahar temizliği uzun süreli, çok kapsamlı ve yorucu bir temizlik. Planlamanıza göre her bölümü bitirdikten sonra küçük bir çay-kahve molası vermeyi, gün sonunda ise ister güzel aromatik bir banyo, ister sevdiğiniz bir yemekle kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 07870

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır?

Bahar Temizliği Nasıl Yapılır? Evlerde yapılan; günlük, haftalık ve aylık temizlikler vardır. Günlük temizlik, her gün yeniden temizlenmesi gereken; lavabo, tuvalet, mutfak tezgâhı gibi yerlerde yapılır. Haftalık temizlikte ise; tüm ev süpürülür, tüm evin tozları alınır, çamaşırlar yıkanır ve ütülenir, banyo ve tuvalet ovulur. Aylık temizlikte;...

Derinlemesine Bahar Temizliği İçin Mutlaka Yapın!

Derinlemesine Bahar Temizliği İçin Mutlaka Yapın!

Derinlemesine Bahar Temizliği Uzun süren bir kışı nihayet geride bırakıyoruz. Meyve ağaçları çoktan çiçek açmaya ve etraf yeşillenmeye başladı. Bahar aylarında, tıpkı doğa gibi bizim de kışın getirdiği ağırlıkları üzerimizden atıp yenilenmemiz doğa ile uyumumuzun bir parçası. Bahara hazırlanmanın en iyi yollarından biri de şüphesiz evlerimizde ...

Baharatlar Tazeliğini Koruması İçin Nasıl Saklanmalıdır?

Baharatlar Tazeliğini Koruması İçin Nasıl Saklanmalıdır?

Baharatlar Tazeliğini Koruması İçin Nasıl Saklanmalıdır? Eve aldığınız baharatın bir kısmını kullandınız diğer bölümünü ise saklamak istiyorsunuz. Peki nasıl saklamak gerektiğini biliyor musunuz? Size baharatları nasıl saklamanız gerektiğini bu yazıda aktaracağız. Baharatların sahip oldukları uçucu yağların zarar görmesini önlemek için bir d...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İlim aşağıdakileri yükseltir,cahillik yüksektekileri alçaltır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya