• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Şubat 2024 Pazartesi

Bulaşık makinesi, elde bulaşık yıkamaktan şikâyetçi olan pek çok kişi için kurtarıcı niteliği taşıyan bir icattır. Ancak zaman zaman bulaşık makinelerin sorun çıkarması can sıkıcı olmaktadır. Özellikle bulaşık makinesi kullanan çoğu kişinin ortak sorunlarından biri olan bulaşıkların çizilmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu durumda akla ilk olarak kullanılan deterjandan kaynaklandığı düşünülse de, bulaşıkların diziliş şekli ya da makinenin kendisi buna sebep olabilir. Bulaşıkların çizilmesine etkili bir çözüm bulabilmek için öncelikle bu durumun nedenini iyi saptamak gerekir.

Çizilmeyen Bulaşıklar İçin Neler Yapılmalı?

Yeni alınan bardakların kısa süre bulaşık makinesinden dolayı çizildiğini görmek son derece üzücü bir durumdur. Çoğu kişinin karşılaştığı bir durum olarak, kullanılan deterjandan bulaşıkların yerleştirilme şekline kadar pek çok konuda dikkatli davranmak gerekiyor. Diğer yandan tablet bulaşık deterjanlarına göre daha ekonomik olmasından dolayı toz deterjanlar tercih edilmektedir. Toz deterjanlarında diğer sıvı ya da tablet deterjanlara göre daha çok çizme özelliği bulunmaktadır.

Sorunsuz ve çizilmeyen bulaşıklar için, bulaşık makinesinden parlatıcısı ve tuz ayarlarının sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Bulaşık deterjanlarının içeriğinde olsa da, ayrı olarak makinede bulunan yerlere parlatıcı ve tuz mutlaka koyulmalıdır.

 

Bulaşıkların Çizilmesini Önleyen Doğal Yöntemler

Bulaşık yıkama ürünleri piyasa da oldukça çeşitli olsa da, evde kendi imkânları ile birçok temizlik işini doğal yollardan yapmak isteyen bayanlar ilginç bir o kadar da doğal yöntemler geliştirmektedir. Bulaşıklarının makineden çizilmiş olarak çıkması bayanlar için oldukça büyük hayal kırıklığı nedenidir. Genellikle bulaşık deterjanından kaynaklandığı düşünülse de, en kaliteli deterjanları kullananlar dahi bu sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorun için evde keşfedilen en etkili yollardan biri olan sirke, bulaşıkların hem parlamasını hem de çizilmesini önleyecektir.

 

Bulaşıklar Neden Çizilir?

Elde yıkamaya göre bulaşık deterjanları bulaşıkların çizilmesine neden olmaktadır. Bu duruma birçok etken neden olsa da, başlıca nedenler arasında bulaşıkların doğru şekilde dizilmemesinden kaynaklanmaktadır. Diğer yandan kullanılan deterjanın kalitelisini seçmek ve toz tanecikleri fazla ola ürünlerden kaçınmak gerekir. Toz parçacıkların ilk etapta erimeden önce bulaşıklara hızla temas etmesi bulaşıkların çizilmesine neden olmaktadır.

Bulaşıkların çizilmesini önlemek için mümkün oldukça kimyasal içerikli deterjanlar yerine doğal temizleyiciler tercih edilmelidir. Doğal olan limon, sirke ve limon tuzu gibi ürünleri pek çok bayan kullanmakta ve temizlik adına aldıkları sonuçtan da oldukça memnunlar.

 

Bulaşıkları Çizmeyen Deterjanlar Hangileridir?

Bu konuda kesin kararı verebilmek için birden fazla deterjanı kullanarak tecrübe etmek gerekir. Çizme özelliği olan deterjanlar zaten birkaç yıkamadan sonra bulaşıklarda sorun yaratmaya başlayacaktır. Bunu iyice gözlemleyerek bulaşıkların çizilmeden tertemiz olması için en uygun deterjana karar verilebilir. Piyasadaki çok fazla ürün çeşitliliğinden dolayı karar vermekte zorlananlar, öncelikle güvenilir ve bilindik markaların ürünlerini tercih 

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi