• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Haziran 2024 Pazar

Amaranthus albus L. (Horoz İbiği)

(Geniş Yapraklılar)


Familyası : Amaranthaceae


Sinonimi :    -


İngilizcesi : Pigweed amaranth, tumbleweed


Çevre İstekleri :    -

Horoz İbiği
 

Horoz İbiği Morfolojisi : Tek yıllık, dik ya da kalkık uçlu 10-60 cm boylanabilen bir bitkidir. Yapraklar 2-5 X 1-2 cm boyutlarında, uzamış ters biçimli ya da kaşıksı, tepede hafif çentikli uçlu, kırışık kenarlıdır. Çiçekler kısa yalancı başaklarda ve kaşıksı şekillidir, pulsu yaprakları kıl tepelidir. Dişi çiçekte çiçek bölmeleri 3 adet, kuşaksı-yumurtamsı, kısaca uzun sivri uçludur. Meyve 1,5 mm çapında, biraz kırışık, ya da siğilli ve açınımlıdır. Üreme tohumladır. Çiçeklenme zamanı, Haziran-Ağustos aylarıdır. Belirlenen bu morfolojik özellikler Davis ve ark. (1967) tarafından bulunan özelliklere benzerdir.

Konu İle İlgili Dokümanlar

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi