• notifications1
  • menü

Bugün : 22 Haziran 2024 Cumartesi

Burçak (Lathyrus) Faydaları Ve Zararları

Burçak (lathyrus) : Baklagillerden; taneleri hayvan yemi olarak kullanılan bir bitkidir. Taneleri mercimeğe benzer.

 

Burçağın Faydaları

İdrar söktürücüdür. Kalbi güçlendirir ve kalp hastalıklarına karşı korur. Taneleri isilik ve mayasıla iyi gelir. Unundan yapılan helva zayıf vücutlara kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Mafsal rahatsızlıklarında dizlerdeki ağrı ve şişlikte, basurda, hazımsızlıkta, faydalıdır, vücutta yaşanan pıhtılaşmış kanları eritir.
 

Burçak Merhemi

Burçak Tohumu kurutulup toz haline getirildikten sonra çeşitli ilaçların yapımında, burçak bitkisi de hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda, lapası ve unu elde edilip tedavi için kullanılabilmektedir. Burçak unu sirke ile karıştırılıp içilirse idrarı söktürür. Lapa haline getirilip kırıkların üzerine sarılırsa iyileşmesini kolaylaştırır. Ezik ve çürükler için de faydalıdır. Tohumlarının fazla miktarda ya da uzun süre kullanılması çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.
 

Burçak Lapasının Faydaları

Burçak lapası yapılıp sert urlara topikal olarak uygulandığı zaman iyileştirici özelliktedir. Sırt ağrılarını iyi gelmektedir. Yine burçak lapası kırılan kemiklerin üzerine uygulandığı zaman iyileştirici niteliktedir. Vücutta var olan lekelerin üzerine konduğu zaman oldukça faydalıdır. Aynı zamanda vücudu ve cildi güzelleştirici etkidedir.
 

Burçak Çayı

Böbrek taşlarını düşürmek için 1.5 kg suya, 1 bardak burçak konur, 20 dk kaynatılır, 1 günde tüketilir. Alerjik nefes darlığında, alerjik burun akıntıları ve hapşırmada kaynatılan sudan günde 3 bardak tüketilebilir; bu sorununuzu çözecektir. Hazımsızlık durumunda burçak unu kitre ile beraber 3 gr içilebilir. Ülserde sabahları aç karna 1 çay kaşığı burçak unu içilir. 2 ay devam edilir, burçak unu sirke ile içilirse idrarı söktürür.

 

Buradaki bilgiler bilgi amaçlı olup, sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Kullanmak istediğiniz bitkisel ürününüzü aile hekiminize danışmadan kesinlikle kullanmayınız!

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi