• notifications1
  • menü

Bugün : 21 Mayıs 2019 Salı

Zirai Teknik Terimler Sözlüğü

Transpirasyon : Havanın emme kuvveti sayesinde bitkinin hava ile temasta organlarından dışarıya subuharı verilmesi olayı.

Tropizma : Bitkilerin uyartılara karşı yönelmesi durumu.

Tür : Çevre kosulları ne olursa olsun değişmeden kalan belirli görüntüler yönünden birbirine benzeyen ve bu özellikleri döle geçiren,çiftleştiklerinde döl verim yeteneğine sahip(fertil,doğrugan)döller veren bireylerin olusturdugu gruplara tür denmektedir.

Vernelizayon : Bitkilerin generatif fazdan vegetatif faza geçerken soğuklanma ihtiyacına vernelizayon denir.

Viroloji : Virüsleri inceleyen bilim dalıdır.

Yabancı Ot ve Dolgu Maddeler : Bir bitki koruma ilacında etkili madde dışında yer alan ve etkili maddenin uygulamada kullanımını mümkün kılan özellikleri kazandıran maddelerdir.

Yabancıot : Kültür bitkileri içinde yetişen ve onlara zarar veren tüm bitkilere denir.

Zehirlilik : Herhangi bir kimyasalın bir canlı bünyesine alınması halinde fizyolojik ve bio kimyasal düzensizlikler şeklinde gösterdikleri etkiye denir.

Zonal : Büyük alanları kapsayan demektir.örneğin zonal iklim:büyük alanların iklimi..

Zorunlu bitki besin elementleri : Bazı elementlerin yokluğunda bitki hayatını sürdüremez.işte bu besin elementlerine zorunlu bitki besin elementleri denir.

Sayfalar (13 - 13) [««] [«] 1 2 3 4 ... 7 8 9 10 11 12 13
KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİMİZ
  • Konular (4245)
  • Haberler (2665)
  • Resimler (5328)
  • Dokümanlar (1728)
  • Üyeler (8460)
reflesh

İnsanların Peygamberlerden öğrenegeldikleri sözlerden biri de: “Utanmadıktan sonra dilediğini yap!” sözüdür. Buhârî, Enbiyâ, 54; EbuDâvûd, Edeb, 6.

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...