• notifications1
  • menü

Bugün : 22 Şubat 2020 Cumartesi

Zirai Teknik Terimler Sözlüğü

Preditör : Bir konukçuya bağlı olmayıp hayatları boyunca birden fazla konukçu üzerinde beslenen ve konukçularının arayarak bulan canlılardır.

Preparat : Kimyasal mücadelede kullanılan tarımsal ilaçlar, etkili madde ve dolgu maddelerinden oluşan bir özel karışım halindedir. Bu hazır durumdaki ilaçlara preparat denir..

Rezidü (kalıntı) : Kullanılan ilacın belirli süre sonra kullanıldığı yüzeyde (ortamda) kalan miktarıdır. özellikle insan ve çevre sağlığı bakımından önemli olup, ppm ile ifade edilir.

Rototiller : Tohum yatağı hazırlamak ve anız bozma işlemlerinde çok amaçlı olarak kullanılabilen toprak işleme makinası.

Sarı kıvrım : Tohumun çimlenmesinde toprak yüzeyine çıkmasını etkileyen olumsuz şartlar bulunmaktadır.işte bu olumsuz şartların etkisiyle çimlenen taohum toprak altında kalarak kıvrılır. buna sarı kıvrım olayı denir. sarı kıvrıma sert tabaka,kaymak tab...

Seleksiyon : Bir karakter yönünden populasyon ortalamasından üstün oldugu tahmini edilen bireylere döl verme şansı tanımaktır yani damızlık olacak hayvanların seçimidir.

Self pruning : Bodur bitkilerde bodurluğun kontrol edilmesi

Senecence : Bitkide yaşlanma anlamına gelmektedir.

Sentetik kompost : Kompost yapımında at gübresinin kullanılmadığı tamamen bitkisel artıklardan oluşan komposttur.

Sinerjizm : Birlikte uygulandıkları zaman ayrı ayrı uygulanmalarından daha fazla biyolojik etkinlik sağlayan iki bileşiğin meydana getirdiği müşterek etkiye denir.

Sayfalar (13 - 11) [««] [«] 1 2 3 4 ... 7 8 9 10 11 12 13 [»] [»»]
KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BAŞLIKLAR
SİTE İSTATİSTİKLERİMİZ
  • Konular (4319)
  • Haberler (2670)
  • Resimler (5380)
  • Dokümanlar (1745)
  • Üyeler (11068)
reflesh

Soğan vücut hücreleri görünümündedir. Bütün vücut hücrelerinden atık maddelerin temizlenmesine yardım eder. Hatta gözlerin epitelyal katlarının yıkayan gözyaşlarına bile sebep olur.

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...