• notifications1
  • menü

Bugün : 17 Temmuz 2019 Çarşamba

Zirai Teknik Terimler Sözlüğü

Preditör : Bir konukçuya bağlı olmayıp hayatları boyunca birden fazla konukçu üzerinde beslenen ve konukçularının arayarak bulan canlılardır.

Preparat : Kimyasal mücadelede kullanılan tarımsal ilaçlar, etkili madde ve dolgu maddelerinden oluşan bir özel karışım halindedir. Bu hazır durumdaki ilaçlara preparat denir..

Rezidü (kalıntı) : Kullanılan ilacın belirli süre sonra kullanıldığı yüzeyde (ortamda) kalan miktarıdır. özellikle insan ve çevre sağlığı bakımından önemli olup, ppm ile ifade edilir.

Rototiller : Tohum yatağı hazırlamak ve anız bozma işlemlerinde çok amaçlı olarak kullanılabilen toprak işleme makinası.

Sarı kıvrım : Tohumun çimlenmesinde toprak yüzeyine çıkmasını etkileyen olumsuz şartlar bulunmaktadır.işte bu olumsuz şartların etkisiyle çimlenen taohum toprak altında kalarak kıvrılır. buna sarı kıvrım olayı denir. sarı kıvrıma sert tabaka,kaymak tab...

Seleksiyon : Bir karakter yönünden populasyon ortalamasından üstün oldugu tahmini edilen bireylere döl verme şansı tanımaktır yani damızlık olacak hayvanların seçimidir.

Self pruning : Bodur bitkilerde bodurluğun kontrol edilmesi

Senecence : Bitkide yaşlanma anlamına gelmektedir.

Sentetik kompost : Kompost yapımında at gübresinin kullanılmadığı tamamen bitkisel artıklardan oluşan komposttur.

Sinerjizm : Birlikte uygulandıkları zaman ayrı ayrı uygulanmalarından daha fazla biyolojik etkinlik sağlayan iki bileşiğin meydana getirdiği müşterek etkiye denir.

Sayfalar (13 - 11) [««] [«] 1 2 3 4 ... 7 8 9 10 11 12 13 [»] [»»]
KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİMİZ
  • Konular (4249)
  • Haberler (2668)
  • Resimler (5334)
  • Dokümanlar (1728)
  • Üyeler (8708)
reflesh

Kahverengi mercimek yüksek E vitaminine sahiptir.

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...