• notifications1
  • menü

Bugün : 22 Eylül 2019 Pazar

Genetik Terimler Sözlüğü

Bakteriofaj : Bakteri virüsü

Balbini Halkası : Daha büyük politen kromozoma putlarından (kabartılı ponpon benzeri yapı) olup put’la eş anlamlı kullanılır.

Bar Cisimciği : Normal dişilerin çekirdeklerinde bulunan en çok normal erkek çekirdeklerinde olmayan hetero kromatik cisimlerdir.

Basal Cisimcik : Cılıa (ipliksiler) ve flagella (kamçılılığında) sentiolden ibaret olan mikro tubulu üretme merkezleri.

Başlatıcı Elementler (Inr) : Transcripsiyon başlıca yeri yakınında bulunan birçok (RNA) polimeraz II promotöründeki (CT) bakımından zengin alan.

Başlatıcı Faktör (IF1, IF2, IF3) Transtasyon başlıcası için gerekli proteinler.

Başlatıcı Kodon : (AUG) biçimindeki m-RNA diziliş sırası olup metiyonini belirler, translasyonda kullanılan ilk amino asit (Nadiren GUG’de başlatıcı kodonda)

Başlatıcı Kompleks : Transtasyonun başlaması aiçin şekillere yapı (305) lik ribozomal alt ünite, mRNA, N-formül metionin transfer RNA ve uç çeşit başlatıcı faktörden oluşan birbirliktelikdir.

Başlatıcı Proteinler : Replikandaki replikasyon başlıca yerini tanıyan protein ve prihosome yapılanmasında görev alan unsurlar.

Bastırılabilir Sistem : Belli bir sentetik reaksiyonlar serisinde (Aerobitik) görev alan enzimlerin koordineli grubu olup eğer aşırı düzeyde nihai ürün oluştuğunda transcripsiyonun sona ermesi söz konusudur. Böyle sistemler özellikle prokaryotik operon...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİMİZ
  • Konular (4276)
  • Haberler (2668)
  • Resimler (5342)
  • Dokümanlar (1729)
  • Üyeler (8941)
reflesh

Kestane ağacının kerestesi yaklaşık 500 yıl kadar dayanır. Karadeniz Bölgesi’nin tarihi evleri bu ağaçtan yapılmıştır.

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...