• notifications1
  • menü

Bugün : 22 Eylül 2019 Pazar

Genetik Terimler Sözlüğü

Tümör : Anormal doku büyümesi

Tümör Bastırıcı Gen : Normalde sınırsız hücre büyümesini kontrol eden genler. Genin her iki kopyası değiştiğinde hücresel transformasyon oluşur. Mesela P53 geni reting blastoma geni ve willm tümör geni böyledir.

Türleşme : Zamanla bir türün farklı türlere dönüşmesi olması (anagenesis) ya da zamanla bir dura iki ya da daha fazla türe ayrılması olması (cladogenesis)

Ubiguitin : Yirmialtı asıno asitlik piptit olup protosom ile parçalanacak proteinlere eklenen yapı.

Üç Noktalı Melez : Üç lokus içeren melezleme

Uninemik Kromozom : Bir çift sarmaldan ibaret kromozom.

Üreme İzolasyon Mekanizması : Çevre, davranış, mekanik fizyolojik engellerle bireyin iki farklı populasyonda bireylerin yaşayabilir döller üretmesini engelleyen sebepler üreme başarısı belli bir genotip aracılığı ile nisbi olarak belli döllerin üretilm...

Uydu DNA : Satellik DNA adıylada bilinen bu yapılar oldukça sık biçimde tekrarlanan (DNA) diziliş sıraları olup başlıca sentromer bölgesinde yer alırlar. Uydu DNA diğer hücre (DNA) sına nazaran daha farklı canlı yoğunluğa sahiptir.

Uyum Katsayısı : Gözlenen çift krosingover sayısının iki ayrı yerdeki parça değişiminin bağımsızlığı varsayımına göre beklenen çift krosingover sayısına bölümü ile elde edilen katsayıdır.

Uzatma Faktörleri : (EF-Ts), (EF-Tu) (EF-G) sembolleri ile ifade edilen proteinler prokaryotlardaki ribozomdaki transtasyon sürecinde uygun uzatmalar için gerekli proteinleri ifade eder. Eukaryotlardaki (eEF1) ve (eEF2) adlı oluşumlarına denk gelir.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİMİZ
  • Konular (4276)
  • Haberler (2668)
  • Resimler (5342)
  • Dokümanlar (1729)
  • Üyeler (8942)
reflesh

İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (Allah"tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır. Buhârî, Îmân, 3; Müslim, Îmân, 57, 58

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...