• notifications1
 • menü

Bugün : 16 Nisan 2024 Salı

Genetik Terimler Sözlüğü

Sorhocam

Monohibrit Çaprazlama Nedir?

Dişi ve Erkek genlerin semboller ile gösterilmesi ile yavrunun genotipinin ve fenotipinin olasılığının hesaplanması işlemine monohibrit çaprazlama adı verilir. Bu biçimde sadece bir nitelik göz önüne alınarak yapılan çaprazlamaları bu çaprazlama monohibrit çaprazlama modelini oluşturur.

 

Dihibrit Çaprazlama Nedir?

Dihibrit Çaprazlama iki karakter bakımından heterozigot genotipe sahip bireyler dihibrit olarak adlandırılır. İki karakter bakımından heterozigot olan bireyler arasında yapılan çaprazlamaya dihibrit çaprazlama denir. Dihibrit çaprazlamaya örnek olarak bezelyelerde çiçek rengi ve tohum şekli karakterleri verilebilir. Çiçek rengi karakterine ait mor çiçek aleli M, beyaz çiçek aleli m; tohum şekli karakterinde yuvarlak tohum aleli D, buruşuk tohum aleli d ile gösterilebilir.

 

Genetik ile ilgili tüm terimleri sizler için bir araya topladık. 

 • Allel: Genlerin alternatif formu.
 • Allopoliploidi : İki türün hibridizasyonu ile oluşan poliplodi.
 • Allosterik Protein: Kesiti belli bir moleküle bağlandığında değişen kesiti değişen proteindir. Yeni kesitde proteinin ikinci moleküle reaksiyonu değişmiştir.
 • Allotip : İmmuraglobulin geninin değişken olmayan kısmının mutantı olup mendel kalıtım yolu izler.
 • Allozigot : İki allelin benzer olduğu ancak ilişkisiz olduğu iki allel için homozigotlu. Yani iki allelin ortak ced dolayısıyla benzer aynı olduğu iki allel bakımından homozigottur.
 • Allozim : Aynı lokusdaki allellik kontrol edilen enzim formları olup elektroforatik hareketlilikleri farklıdır.
 • Amifidiploid : Somotik ikilenme ile takip edilen iki türün hibridizasyonu ile üretilen organizmadır. Bu bir allotetraplod olup normal diploid gibi davranır.
 • Amino asit (bağlanma) yeri: Peptik bağı şekillenmesinden hemen önce (amino asit – t RNA) yapısı ile işgal edilen ribozom üzerindeki yer.
 • Amino Asit t RNA Sentezi : Amino asitleri uygun t-RNA’ya ekleyen enzimler
 • Anafaz : Mitoz ve Mayozda bir safha olup kardeş krometitlerin ya da homolog kromozomların iğ iplikleri ile ayrıldığı safa.
 • Aneploid : Aneuplody gösteren bireyler.
 • Aneploidlik : Bir hücre ya da organizmanın beklenen dengesi kromozom sayısından yani tüm kromozomlarında ilaveler ya da eksiklikler durumudur.
 • Anglosperm : Tohumları yumurtalıkta kapalı olan bitkiler olup çiçekli bitkiler olarak da bilinir.

 

Daha fazlası için

https://www.sorhocam.com/konu.asp?sid=1055&mendel-genetik-sunumlari.html

https://www.sorhocam.com/konu.asp?sid=961&cozumlu-genetik-ders-notlari.html

Konu İle İlgili Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Ayşə

17.01.2023 23:16:57

ikinci neslin hibrideri fenotipcə daha coxrenglidirlər ve ya genotipce?

(36956 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Genetik Terimler Sözlüğü

Genetik Terimler Sözlüğü

Monohibrit Çaprazlama Nedir? Dişi ve Erkek genlerin semboller ile gösterilmesi ile yavrunun genotipinin ve fenotipinin olasılığının hesaplanması işlemine monohibrit çaprazlama adı verilir. Bu biçimde sadece bir nitelik göz önüne alınarak yapılan çaprazlamaları bu çaprazlama monohibrit çaprazlama modelini oluşturur. Dihibrit Çaprazlama Nedir...

Mendel Genetik Sunumları

Mendel Genetik Sunumları

GREGOR MENDEL VE GENETİK Genetik biliminin babası olarak bilinen Gregor Mendel, 20 Temmuz 1822 yılında Avusturya’’nın Heinzendorf şehrinde doğmuştur. Genetik bilimi ile uğraşmış bir bilim adamıdır. Aynı zamanda botanikçi ve rahiptir. Mendel’in bilime olan merakı, çocukluğundan beri olan bir şey olup daha sonra da adını duyu...

Islah ve Genetik Ders Notları

Islah ve Genetik Ders Notları

Ekonomik yönden önemli olan bitkilerde genetik ve sitogenetik esaslardan yararlanılarak bitki cins, tür ve çeşitlerinin genetik yapısını yetiştirici ve tüketicinin istekleri doğrultusunda planlı bir şekilde değiştirme ve geliştirmeye bitki ıslahı denmektedir. Diğer bir ifadeyle ıslah : bir türe istenilen özellikleri kazandırmak için yapılan çalı...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi