• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Mayıs 2024 Pazar

Gibberella Kanseri

Gibberella baccata 


Hastalık etmeninin genel özellikleri:

Gibberella baccata (Wallr.) Sacc. (anamorph: Fusarium lateritium Nees:Fr.) fungal bir hastalik etmeni olup, bitkilerin ani olarak solmasina, yaprak ve meyve dökülmesine neden olmaktadir. Bu hastalik dünyanin belirli yerlerinde bazi bitkilerin ticari olarak üretilmesini etkileyen en önemli hastaliklardan biridir. Kök bogazi bölgesinde kansere neden olan hastalikli bitkilerden bir çok Fusarium türü izole edilmis ve en fazla rastlanan tür Fusarium redolens olmustur. Ilgili oldugu düsünülen diger funguslar; Fusarium avenaceum, Gibberella baccata, ve Gibberella saubinetii' dir. Hastaligin yasam döngüsü diger Fusarium hastaliklarina benzemektedir. 


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):

Hastalik kök bogazi bölgesinde görülür ve hastalik etmeni böcek, don, mekanik zararlanmalar gibi faktörlerden sonra çok daha sidddetli olrak ortaya çikmaktadir. Kök bogazi bölgesinde kansere neden olarak bitkilerin ani olarak solmasina, yaprak ve meyve dökülmesine neden olmaktadirlar. 

 

Mücadelesi 

Kültürel mücadele

  • 1. Bitkilerin kök ve kökbogazi bölgelerinin zararlnammasina dikkat edilmeli. 
  • 2. Hastaliktan ari, sertifikali fide ve fidanlarin kullanimi.
  • 3. Infekteli olan alanlar kesilerek uzaklastirilmali ve bu alanlar ilaçlanmali. Artik materyaller ise uzaklastirilmali ve imha edilmelidir.
  • 4. Fungal etmenin gelisimine uygun olan yabanciotlar temizlenerek bahçe bakimi artirilmali. 


Kimyasal mücadele

Kimyasal ilaç olarak herhangi bir kimyasal tavsiye edilmiyor, fakat hastalikli olan bitkiler captan ya da banlate ile ilaçlanabilir, bu da hastaligin diger agaçlara bulasmasini ve hastaligin daha fazla ilerlemesini biraz azaltmaktadir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(99986 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Gibberella Kanseri Hastalığı (Gibberella baccata)

Gibberella Kanseri Hastalığı (Gibberella baccata)

Gibberella Kanseri Gibberella baccata Hastalık etmeninin genel özellikleri: Gibberella baccata (Wallr.) Sacc. (anamorph: Fusarium lateritium Nees:Fr.) fungal bir hastalik etmeni olup, bitkilerin ani olarak solmasina, yaprak ve meyve dökülmesine neden olmaktadir. Bu hastalik dünyanin belirli yerlerinde bazi bitkilerin ticari olarak üretilmes...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi