• notifications1
 • menü

Bugün : 22 Mart 2023 Çarşamba

Ahlat Meyvesinin Faydaları ve Zararları

Ahlat Kendiliğinden yetişen ve üzerine armut aşılanan bir ağaçtır. Ahlat, Yabani armut. Meyvaları armuta benzer ama çok daha küçük (erik kadar) ve sert olur. Yabanarmudu da denir. Meyveleri ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarında, filizi ezilip yaraya sürülür.

Ahlat Bitkisinin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Bu bitki türünün birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde diğer bitki türlerinden oldukça farklıdır. İşte Ahlat bitkisinin başlıca özellikleri; Boyu yaklaşık olarak 9 metreye kadar ulaşabilmektedir. Dolaysıyla bitki türleri arasında en kısa boylu bitkilerdendir. Yaprakları oldukça tüylüdür. Oldukça mayhoş bir kokuya sahiptir. Yapraklarının rengi koyu gridir. Kış aylarının sonlarına doğru çiçek açmakta ve yaz aylarının ortalarına doğru meyvelerini yenilemektedir. Ahlat bitkisi oldukça dikenli ve oldukça sert bir yapıya sahiptir. Meyveleri ise oldukça sert ve kabızlık rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bitkinin içeriğinde C, B, karoten, pektin ve asitler yer almaktadır.

 

İşte Ahlat bitkisinin başlıca faydaları;

 1. Vücudumuzda yer alan alkalitleri düzenlemektedir.
 2. Sakinleştiricidir.
 3. İdrar yollarında meydana gelen sorunları kısa sürede ortadan kaldırmaktadır.
 4. İdrar sökücüdür.
 5. İshal kesicidir.
 6. Zehirli haşere sokmalarında meydana gelen zehirin etkisini yok etmektedir.
 7. Kalbin çalışma işlevinin kuvvetlenmesini sağlamaktadır.

 

Ahlat Meyvesinin Cilde ve Saça Faydaları

Ahlat Cilt, Saç ve Gözler İçin Son Derece Faydalıdır; İnsan organizmasında en fazla işlevi olan vitaminlerden biri de A vitaminidir. Yabani armutlar, A vitamini ile beraber sonraki bileşenleri olan lutein ve zea-ksantin gibi bileşenler bakımından son derece zengindir. Antioksidan görevi görürler ve bir dizi enzimatik reaksiyon ile birlikte organ fonksiyonuna katılırlar. Ahlat meyvesi, yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini, kırışıklıkları, ince çizgileri ve yaşlılık lekelerini azaltabilir. Bu güçlü meyve ayrıca, saç dökülmesini, maküler dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), kataraktı ve yaşlanma süreciyle ilişkili diğer birçok durumu da azaltabilir.

 

İlgili konular: ishal, Yabani armut

 

Ahlat meyvesi ile ilgili aramalar

 • Ahlat ağacı meyvesi faydaları
 • Ahlat meyvesi turşusu nasıl yapılır
 • Ahlat meyvesi ne zaman toplanır
 • Ahlat ve alıç aynı mi
 • Ahlat meyvesi nerede yetişir
 • Ahlat meyvesi Sirkesi
 • Ahlat ağacı'nın özelliği
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Sevgi

7.11.2022 19:33:11

Aç karna ahlat yedim miğdem ağırdı ne yapabilirim

Güvenlik Kodu : 11819

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Ahlat Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ahlat Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ahlat Meyvesinin Faydaları ve Zararları Ahlat Kendiliğinden yetişen ve üzerine armut aşılanan bir ağaçtır. Ahlat, Yabani armut. Meyvaları armuta benzer ama çok daha küçük (erik kadar) ve sert olur. Yabanarmudu da denir. Meyveleri ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarında, filizi ezilip yaraya sürülür. Ahlat Bitkisinin Başlıca Özellikleri Nele...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Soğan doğrarken sakız çiğnemek göz yaşarmasını önler.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya