• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Temmuz 2024 Cuma

Biber Yetiştiriciliği

Biber mutfakların en vazgeçilmez sebzelerinden biri olup, taze ve salça halinde yemeklere renk ve tad verir. Ayrıca salata, turşu ve toz halinde bol miktarda değerlendirilir. Yeşil biber C vitamini yönünden oldukça zengindir.içeriğinde bulunan capsicin maddesinin oranına göre meydana gelen acılık iştahı arttırıcı vasfı ile birlikte sindirim sistemine bir çeşit dezenfekte edici madde olarak etki eder. 

Biber Yetiştiriciliği

Biber Çeşitleri 

İnce tatlı sivri, Çarliston Bağcı ve Ege Ortalama verim 8072 kg/da -7000 kg/da arasıdır. 

 

Ülkemizin bir çok yerinde yetiştirilen Biber çeşitleri şunlardır ; 

Çarliston Biberler: Uzun biberler daha iri, daha kalın duvarlı ve etli olduklarından ayrı bir grup teşkil etmektedirler. Sarı ve yeşil renkli çeşitleri olduğu gibi lezzetleri de acı veya tatlı olmaktadır. 

 

Sivri Biberler: Bu grupta uzun, narin yapılı, genelde orta koyulukta yeşil renkli, ince duvarlı, genelde tatlı bazen acı biberlerle, daha koyu yeşil, daha kalın duvarlı, oldukça sert dokulu, daha kısa boylu, acı ve tatlı çeşitleri içeren uzun koyu yeşil biberler yer almaktadır. 

 

İri Kırmızı Biberler: Uzun, kırmızı renkli biberlerin bulunduğu gruptur. Özellikle acı olanlar daha ziyade kırmızı toz biber üretiminde ve aynı zamanda pastırma yapımında geniş ölçüde kullanılır. Bu grupta yer alan daha tatlımsı çeşitler ise çoğunlukla biber salçası yapımında ve evlerde özel şekilde hazırlanan turşu yapımında kullanılır. 

 

Dolmalık Biberler: Yuvarlak iri biberler grubunu teşkil eden bu biberler sarı veya muhtelif tonda yeşil renklidirler. Renk, irilik ve duvar kalınlıkları oldukça değişiklik gösterir. 

 

Konik Biberler: Yeşil veya sarı renkli, kalın duvarlı, çoğunlukla tatlı bazen acı olan bu biberler tamamen kızardıklarında daha ziyade biber salçası ve kırmızı toz biber yapımında kullanılır. 

 

Domates Biberleri: Şekli domatese benzediğinden bu isimle anılmaktadır. Kırmızı renkli, dolgun etli ve tatlı lezzetli olan bu biberler ülkemizde salça üretiminde kullanıldığı gibi içi doldurularak turşu halinde değerlendirilmektedir. 

 

Biber İklim İsteği 

Biber ılık ve sıcak mevsim meyvesidir. Soğuklara karşı çok hassastır. Yetiştirme devrelerinde sıcaklık sıfırın altında 2-3 dereceye düştüğünde tamamen ölür. Bu nedenle yastıklarda yetiştirilen fidelerin açıktaki yerlerine dikimi ilkbaharda don tehlikesi tamamen kalktıktan ve toprak ile hava sıcaklık şartları uygun bir hal alınca yapılmalıdır. Biber bitkisinde hava sıcaklığı 15 derecenin altına ve 32 derecenin üzerine çıktığında alınan verim düşmektedir. 

 

Biber Toprak İsteği 

Biberlerde iyi bir gelişme ve yüksek verim oldukça derin, geçirgen, su tutma kabiliyeti yerinde, besin ve organik maddece zengin bahçe toprağı denilen tınlı topraklardan en iyi onuç alınmaktadır. Erken verim almak için yapılan yetiştirmelerde takviye edilmiş kumlu topraklar ve özellikle kumlu-tınlı topraklar üzerinde durulmalıdır. Buna karşın geç olmakla beraber bol ürün almak istenirse kumlu-killi topraklar tercih edilmelidir. Biberler pH 6.0-6.5 toprak reaksiyonunda en iyi neticeyi vermektedir. 

 

Biber Ekim Nöbeti 

Biber tarımı yapılan alanlarda son yıllarda görülen “phytophtotra capcici” mantarına karşı önlem olarak her yıl aynı alana biber dikilmelidir. Biber ekim nöbetine girebilecek bitkiler pamuk ve buğday ve buğdaygillerdir. En iyi ekim nöbeti; buğday+ikinci ürün+biber olarak belirlenmiştir. 

 

Biber Toprak Hazırlığı 

Sonbaharda pullukla derin sürüm yapılır. İlkbaharda ise diskaro çekildikten sonra hafif bir tapan çekilir. 

 

Biber Ekim ve Dikim 

Tohumlar, sıcak yastıklara ekilir ve yastıklar içerisinde çimlendirilir, fideler 3-4 yapraklı olduktan sonra tüplere şaşırtılır ve Nisan ayının sonlarına doğru fideler esas dikim yerlerine dikilir. Biberler genelde sıra arası 80 cm, sıra üzeri 30-50 cm olacak şekilde dikilir.  Dikim esnasında fideler çapa ile açılan yeterli büyüklükteki çukura olduğu gibi yerleştirilir ve çukurun boş kısımları toprakla doldurularak hafifçe bastırılır. Açılan bu çukurlar sedde üzerinde olmalıdır. Dikimden hemen sonra can suyu verilir. 

 

Biber Gübreleme 

Biber yetiştirilecek toprağa toprak hazırlığı sırasında 3 ton/da yanmış ahır gübresi verilir. Dikimle birlikte fosforlu gübrenin tamamı, azotlu gübrenin yarısı uygulanır. Azotlu gübrenin diğer yarısı ise ilk sulamadan önce verilmelidir. Azotlu gübre 15 kg/da N, fosforlu gübre olarak 10 kg/da P2O5 saf olarak verilmelidir. 

 

Biber Sulama 

Biber sulamasına dikimden 10-15 gün sonra başlanmalı, ilk meyve görülünceye kadar sulamalardan kaçınılmalıdır. İlk meyve görüldükten sonra birer haftalık aralıklarla sulamalara devam edilmeli ve Eylül ayı sonu Ekim ayı başında sulamalara son verilmelidir. 

 

Biber yetiştiriciliğinde sulamaya çok dikkat edilmelidir. Sulama anında suyu karık sırtlarına ve kök boğazına yükseltmemek gerekir. 

 

Biber Bakım 

Genellikle dikimden bir hafta sonra ot alma ve sıralar arasındaki toprağı gevşetmek amacıyla birinci çapa yapılmalı, Mayıs ayının ilk haftasından sonra tekrar boğaz doldurma ile birlikte ikinci çapa ve Haziran ayında da bir defa olmak üzere toplam üç çapa yapılmalıdır. 

 

Biber Hasat 

Haziran sonu-Temmuz ayı başlarında hasata başlanıp, genelde Ekim ayı ortalarında hasat son bulur, toplam 9-15 defa hasat yapılır. Hasat işlemi genelde haftada bir yapılır. 

 

Biber Maliyet 

Makine işgücü 1.61 sa/da, insan işgücü 178.37 sa/da olarak belirlenmiştir. 

 

Biber çeşitleri ile ilgili aramalar

  • Türkiyedeki acı biber çeşitleri
  • Acı biber çeşitleri
  • Turşuluk biber çeşitleri
  • Jalapeno biber çeşitleri
  • Kırmızı Biber çeşitleri
  • İlginç Biber çeşitleri
  • Sivri Biber çeşitleri
  • Çarliston Biber çeşitleri

Konu İle İlgili Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Thr Ayby

21.06.2022 14:43:16

Hocam jelepone uniks Biber diktim ilk defa yapiyorm bu işi
Dikim yapili 24 gün oldu çiçeklenme yavas yavas başladı
Bu aşamadan sonra hangi gübre ve ilaçları kullanmalıyım. Teşekkürler

Sorhocam

8.11.2020 22:59:44

Çiçeklenme ve döllenme için fosfor, bor, çinko içerikli ürünler kullanın farkı göreceksiniz. Tabana dap, yapraktan 2-3 defa bor,fosfor,çinko içerikli yaprak gübresi uygulayın. Bu işlemlerin ilk 2 uygulamasını ilk dökümler başlamadan önce uygulayın.

Huseyın Sahin

8.11.2020 22:13:14

Meyve dokme ve cicek az

Arafa Karaçelebi

12.10.2020 16:23:38

Tabana ekimden ya da dikimden önce fosfor ağırlıklı, gelişim döneminde azot ağırlıklı, meyve bağlama döneminde 20-20-20 tarzı dengeli gübre kullanabilirsiniz. Yine ihtiyaca göre gerekli diğer elementler demir,mangan,çinko,bor vs. verilebilir. Ayrıca biberlerde çiçek burnu çürüklüğü hastalığı kalsiyum eksikliğinden meydana geldiği için kalsiyumu meyve bozukluğunda ise bor elementini kesinlikle vermeniz  gerekmektedir.

Ahmet Kuzu

12.10.2020 12:31:29

Dolmalık biberde hangi gübre kullanılır

(28349 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Örtüaltı Biber Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Örtüaltı Biber Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

BİBER YETİŞTİRİCİLİĞİ Ülkemiz biber ekim alanı ve üretim miktarı açısından dünya ülkeleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Toplam sera sebzeciliği içinde biber yetiştiriciliğinin yapıldığı kısım yaklaşık % 15 lik alanı kapsamaktadır. BİBER YÜKSEK GELİR SAĞLAR Ülkemizde örtüaltı biber yetiştiriciliği üreticiye de iyi gelir sağlamakta...

Biber Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Biber Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Biber Yetiştiriciliği Biber mutfakların en vazgeçilmez sebzelerinden biri olup, taze ve salça halinde yemeklere renk ve tad verir. Ayrıca salata, turşu ve toz halinde bol miktarda değerlendirilir. Yeşil biber C vitamini yönünden oldukça zengindir.içeriğinde bulunan capsicin maddesinin oranına göre meydana gelen acılık iştahı arttırıcı vasfı ile...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi